Vatandaşlık İşlemleri

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ukrayna vatandaşlığı olmak isteyenlerin sayısı, Türkiye’de hayli fazladır. Ukrayna birçok ülkenin tersine, vatandaşlık vermek konusunda çok daha iyimserdir. Bu sebeple vatandaşlık alınırken bazı detaylara çok dikkat etmektedir.

Ülke vatandaşlığına sahip olabilmek için dil eğitim, anayasaya, oturma süresi ve evliliğe kadar birçok detay gözden geçirilir.

Yapılan değişikliklerin akabinde ülkenin hemen hemen her noktasında göç kabul edebileceğini dile getiren Ukrayna, gereken bazı koşulların yerine getirilmesi durumunda onay vereceğini söylemiştir. Gereken prosedür işlemleri tamamladıktan sonra vatandaşlığı almanız daha kolay bir hale gelecektir.

Ukrayna vatandaşlığı almak için en önce ülkede oturma hakkı kazanmış olmanız gerekir. İlk defa gidişinizde oturma izni için gerekli olan prosedürü başlatmış olmanız gerekmektedir.

Oturma izni gerekçesi olarak çalışma daveti yada akraba ziyaretinizi gösterebilirsiniz. Ardından gerekli olan tüm evrakları teslim edip oturma hakkı kazanabilirsiniz.

Ukrayna’da oturma hakkını almış olan kişiler, 5 sene boyunca ikamet ettikleri takdirde vatandaşlık için başvuru yapabilirler. Vatandaşlık başvurusunun geçerli olması için kabul edilen 5 senenin 2 senesinden fazlasını dışarıda geçirmemek gereklidir. Bu sebeple Ukrayna’dan ayrıldığınız günleri çok iyi hesaplamanız, vatandaşlık için oldukça önemlidir.

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ukrayna vatandaşlığı almak en önce yapmanız şey, ülkede oturma izni almanızdır. Ülkeye girip çıkmak için oturma izninin gerekli olan tüm prosedürlerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Gereken tüm evrakları teslim etmenizin ardından oturma izninizi almanıza bir engel kalmayacaktır.

Oturma iznine sahip olduktan bir süre sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusundan evvel hangi alandan başvuru yapacağınızı biliyor olmanız gerekir.

Evlilik yoluyla, ticaret yoluyla, yatırım yada çocuk evlat etme yolu ile vatandaşlık hakkına sahip olmanız mümkündür. Her biri için gerekli olan tüm evrakları ve prosedürleri farklılık olsa da başvurunuzu yapmanızın akabinde gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Oturma Süresi İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna sınırı içinde 100 bin dolarlık bir iş kurduğunuz zaman 5 sene Ukrayna’da var olmaya devam ettiğiniz takdirde vatandaşlığı elde etmenize hiçbir engel kalmayacaktır.

Evlat Edinme İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna sınırı içerisinde evlenme, yaşamaya da 100 bin dolarlık yatırım yapma imkanına sahip değilseniz evlat edinme yolu ile vatandaşlık elde etme şansınız bulunmaktadır. Bunun için temel kural anne ve babası belli olmayan, sahipsiz olan Ukrayna vatandaşı olan bir çocuğu evlat edinmeniz gerekmektedir.

Evlat edinmeden evvel çocuğa bakabilecek donanıma sahip olup olmadığı ve kültürel fayda sağlayıp sağlayamayacağınız göz önüne alınarak değerlendirilecektir.

Bakım ihtiyacını karşılayabileceğiniz, dil eğitimini sağlayabileceğiniz, yasalara ve kurallara uyan bir çocuk yetiştirebilecek kabiliyete sahip olduğunuza inanıldığı takdirde evlat edinmenize izin verilir. Evlat edindikten sonra bir süre boyunca ülkede ikamet etmek zorundasınızdır. Gerekli olan kontroller sağlandıktan ve mülakatlar sona erdiği zaman vatandaşlık almanıza izin verilecektir.

Evlilik İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna vatandaşlığı almanın bir diğer ve basit yolu ise evlilik yapmaktır. Evlilikle vatandaşlık için almak için öncelikle eşinizin Ukrayna vatandaşı olması gerekmektedir. Türkiye’de evliliğinizi yaptıktan sonra D tipi vize sahibi olmanız gerekir.

Ukrayna’ya D tipi vizeyle giriş yaptığınız zaman; ardından Türkiye’den almış olduğunuz evlilik belgesini noterle onaylatmanız gerekmektedir.

Noter onaylı evlilik belgesini tercüman aracılığıyla Ukrayna diline çevirmeli ve daha sonra Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne götürmeniz gerekmektedir. Hazır hale getirip teslim ettiğiniz bu belgeler eğer kabul edilirse size 1 yıllık oturma izni verilecektir

1 yıllık oturma iznini almanızın ardından dil sertifikası almanız istenir. Dil sertifikasını da başarılı bir şekilde aldığınız zaman evliliğin 3 seneyi doldurması beklenir. 3 senenin sonunda mülakata çağrılıp sorulan sorulara doğru bir şekilde cevaplar verirseniz Ukrayna vatandaşı olmaya hak kazanırsınız.

Ticaret İle Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna 2018 senesinde yaptığı değişikliklerle yatırım yapabilme potansiyeli olan iş adamlarına, vatandaşlık vereceğini dile getirmiştir. Bu doğrultuda 3 bine yakın civarda göç kabul edebileceğini ilan etmiş olan ülke, banka hesabınızdaki paraya bağlı olarak onay verecektir.

Ukrayna vatandaşlığı alabilmek için sadece basit ve küçük bir işletmeye sahip olmanız yeterli değildir. Bunun yerine iş adamlarının banka hesabında 100 bin dolar para bulunan kişilere vatandaşlık verilmesi uygun görülmüştür. Vatandaşlık alınabilmesi şartı ise bu para karşılığında kurulan firmanın 5 sene boyunca işletilmesidir.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Gerekli Şartlar

Dünya genelinde Ukrayna vatandaşlığını elde etmek isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Genelde başvuruların %50’den daha azı onay aldığı başvurularda önemli noktalardan biriside evraklardır.

Reddedilmiş olan vatandaşlık hakları arasında dikkat çeken hatalar, evraklar konusunda yapılıyor. Yanlış ve eksik doldurulmuş olan evrak bilgileri, vatandaşlık hakkının reddedilmesine neden olmaktadır.

Ukrayna vatandaşlığı almak için teslim edilmesi gereken evraklar, nüfus cüzdanı ve pasaporttur. Bunun yanı sıra Ukrayna’ya giriş çıkışlarınızda kullandığınız vize de işinize yarayacaktır. Belgelere ek olarak medeni halinizi gösteren belgeyi evraklarınızın arasına eklemelisiniz. Aynı zamanda sabıka kaydı ve banka hesap cüzdanı önemli evraklardır.

Vatandaşlığa hangi sebeple başvuruda bulunduğunuz da çok önemlidir. Evlilik yoluyla vatandaşlık talep etmiş iseniz tercüme edilmiş evlilik belgesi teslim edilmelidir.

Ticaret sebebi ile vatandaşlık talebinde bulunmuş iseniz banka hesap dokümanlarınız ve iş yerinizin kira sözleşmesi, gelir gider tablosu, çalışan bilgilerinin teslim edilmesi gerekmektedir

Bütün bu belgelere ek olarak bazı sertifikaların da teslim edilmesi gerekmektedir. Zaman içerisinde değişen belgelerin güncel bilgileri, başvurular sırasında öğrenilebilmektedir. Hangi alandan vatandaşlık talebinde bulunduysanız o alana yönelik evrakları da dosya şeklinde teslim etmeniz gerekir.

Ukrayna vatandaşlığı kazanmak isteyenler hangi yolu tercih ettiklerine bakılmaksızın, dil sertifikasını almak zorundadırlar. Bu sebeple Ukrayna sınırı içerisinde ikamet ettiğiniz zaman boyunca dil eğitimi almayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Kendi kendinizi sertifika akmadan geliştirmeniz herhangi bir kazancı olmayacağı, sertifika fırsatı sunulmayacağı için kurslardan resmi olarak belge almanız gerekmektedir.

Dil sertifikası, gerekli olan belgeler arasında en önemlisi olarak kabul görmektedir. Eksik yada yetersiz düzeyde Ukrayna diliniz var ise vatandaşlığı almanız pek de mümkün olmayacaktır.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Anayasa

Ukrayna, kendi vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına birçok alternatif seçenekler sunmaktadır fakat bu seçeneklerden tümü anayasa ve dil belgesine ulaşmanızı gerektirmektedir. Ülkeye ait tarihi ve yasal bütün detaylara hâkim olmanız oldukça çok önemli noktalardandır.

Uymanız gereken yasalar, oturma, çalışma kuralları ve toplum içinde nasıl uyumlu olacağınız ile ilgili tüm anayasal bilgileri biliyor olmanız gerekir. Evraklarınızın tümünü tamamlanmış olsanız da anayasa eksikliğinizin bulunması, vatandaşlık almanıza engelleyecek bir durumdur.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Mülakat

Evlilik, ticaret ve evlat edinme yollarından biriyle Ukrayna vatandaşı olmak isterseniz tüm bu şartları sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmuş olan evrakları teslim ederken bunun yanında mülakata tabi tutulacağınızı bilmelisiniz.

Mülakatta karşınıza çıkacak olan ilk önemli detay ise dil yeterliliğiniz, ikinciside anayasa bilginizdir. Bu iki konu hakkında eksiğiniz olmaması halinde mülakattan geçmeniz çok kolay olacaktır.

Dil ve anayasa haricinde toplum hakkında bilgileriniz, kültürel yeterliliğiniz ve tarihi araştırmalarınız da mülakatta esnasında karşınıza soru olarak çıkacaktır.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığından Vazgeçmek

Bazı ülkeler çift vatandaşlık konusunda hoşgörülü olabiliyorken Ukrayna bu noktada çok katı kurallara sahip olan bir ülkedir. Vatandaşlık için başvuruda bulunduğunuz zaman 30 gün içinde başvuru sonuçlarını öğrenemeniz mümkündür.

30 günün akabinde her şeyin yolunda olması halinde size düşen görev T.C vatandaşlığından ayrılmaktadır. Kendi ülkenizin vatandaşlığından vazgeçtiğiniz takdirde yasal olarak Ukrayna vatandaşlı almaya hak kazanmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler başlıklı makalemizde Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler, Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileri ve Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Nereler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu