Genel

Twitter siyasilere ‘uyarı etiketi’ getiriyor

Twitter siyasilere 'uyarı etiketi' getiriyor

Toplumsal medya ağı Twitter, platformun prensiplerini ihlal eden siyasi kişi ve önderlerin gönderilerine ihtar etiketi ekleyecek.

Twitter’dan yapılan açıklamaya nazaran, bundan bu türlü siyasi kişi ve kıymetli başkanların, istismar, taciz ve şiddet tehditleri içeren bildirileri direkt silinmek yerine bu gönderilere ihtar etiketi konulacak.

Açıklamada, ihtar etiketinin üzerine tıklandığında kelam konusu kullanıcının hangi Twitter unsurunu ihlal ettiğine dair bilgilendirme çıkacağı, bir gönderinin (tweet) külliyen silinmesinin kamu çıkarına uymadığına inanıldığı için bu türlü bir yola gidildiği belirtildi.

Geçmiş tweet’leri kapsamıyor

İkaz etiketlerinin 100 binden fazla takipçisi olan her hükümet yetkilisi, siyasi aday ve gibisi bireylerin hesabına uygulanacağı ve geçmiş tweet’leri kapsamayacağı kaydedildi.

Twitter’ın bu siyaset değişikliğinin akabinde, Amerikan basınında Lider Donald Trump’ın birçok ülkeye karşı Twitter’dan paylaştığı bildirilerinin bu türlü bir harekete yol açmış olabileceği yorumları yapıldı fakat, Twitter’dan bilhassa tek bir kişinin bu türlü bir değişikliğe neden olmadığı belirtildi.

ABD Lideri Donald Trump, Twitter hesabından vakit zaman İran ve Kuzey Kore üzere ülkelere tehditler savurduğu iletilerin yanı sıra Müslümanlar ve eski çalışanlarının da ortalarında olduğu birtakım kişi ve kümelere yönelik hakaret içeren paylaşımlarla reaksiyon çekiyor.

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan Nöbette silahı kazara ateş alan asker şehit oldu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu