Gezi Rehberi

Türkiye’nin yüzde 17’si korunan alan olacak

Türkiye'nin yüzde 17'si korunan alan olacak

Türkiye ve içinde bulunduğu bölgenin ekosistem bütünlüğü ile biyolojik çeşitliliğinin korunması hedefiyle 2023 yılına kadar korunan alanlar ülke yüzölçümünün yüzde 17’sine ulaştırılacak.

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinde Hükümetlerarası Bilim Siyaseti Platformu’nun yayınladığı son rapora nazaran gelecekte global manada 1 milyondan fazla tıbbın yok olma tehlikesi altında olduğunu söyledi.

Birebir araştırmaya nazaran geçen on yılda Avrupa’daki kara çeşitleri nüfusunun yüzde 42 azaldığını aktaran Kurum, çok avlanma nedeniyle dünyanın en kalabalık bölgesi olan Asya-Pasifik’te kullanılabilir balık stoklarının da sıfıra inebileceğini belirtti.

Kurum, Afrika’da 305 bin 7754 kilometreden fazla arazinin doğal kaynakların çok kullanımı, erozyon, tuzlanma ve kirlilik nedeniyle bozulduğunu lisana getirdi.

“Türkiye, acil müdafaa altına alınması gereken sıcak noktaları barındırıyor”

Türkiye’nin ise birçok ülkeye nazaran etraf muhafaza ve korunan alanlar bağlamında uzun müddettir verilen büyük emekler sayesinde değerli bir noktaya geldiğini anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Taraf olduğumuz Barselona Kontratı (Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi) ve bağlı protokol ile 18 özel etraf, müdafaa bölgesi ilan edildi. Bu temelde 2009-2014 yılları ortasında Global Etraf Fonu dayanaklı ‘Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Muhafaza Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’, Bakanlığımızca yürütüldü ve pek çok hareket planı, idare planı ve bölgesel siyasetler geliştirilerek koruma-kullanma istikrarına ait Akdeniz Havzası’na özel bir ‘korunan alanlar ağı’ oluşturuldu. Türkiye, dünyadaki 37 farklı bitki coğrafyasından Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan olmak üzere üç farklı bitki coğrafyası bölgesinin kesişme noktasıdır. Dünyada biyolojik çeşitlilik açısından güçlü ve acil muhafaza altına alınması gereken 34 sıcak noktanın üçü de (Kafkasya, Akdeniz, İran-Anadolu) yeniden ülkemiz hudutları içerisinde bulunuyor. Bu özellik ile Türkiye, dünyada Güney Afrika ve Çin ile birlikte üç sıcak nokta barındıran üç ülkeden birisidir. Ülkemizin yaklaşık yüzde 9’u korunan alan statüsündedir. Bakanlığımız her yıl korunan alanlarını yüzde 20 arttırarak 2023 yılı itibariyle korunan alanları ülke yüzölçümünün yüzde 17’sine ulaştırmayı hedeflemektedir.”

Millet bahçelerinin sayısı arttırılacak

Bakanlığın, bugüne kadar Türkiye ve içinde bulunduğu bölge için verdiği emeğin bundan sonra devam edeceğini, Türkiye ve içinde bulunduğu bölgedeki korunan alanların kapasitesini güzelleştirmek ve geliştirmek gayesiyle bir dizi harekette bulunacağını söz eden Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bölgesel dayanaklardan ve iş birliğinden yararlanmak emeliyle AB entegrasyon öncesi yatırım fonlarına ‘korunan alanlar, iklim değişikliği ve ekosistem temelli planlama’ çerçevesinde projeler hazırlanmıştır ve karşılıklı kıymetlendirme sürecine geçilmiştir. Kentlerin içerisinde ve periferinde yer alan korunan alanların sayılarının arttırılması, niteliklerinin güzelleştirilmesi yerleşim alanlarının iklime karşı dirençli ömür ortamları sağlamaları açısından değerlidir. Kentsel ısı adalarının da tesirleri bu teknikler ile azaltılabilir. Bu nedenle oluşturulacak millet bahçelerinin sayısının arttırılması ve ekolojik rehabilitasyona muhtaçlık duyulan alanlar bu bağlamda ele alınmaktadır.”

Korunan alanlar ile ilgili olarak planlama çalışmalarının “Ekosistem Temelli Planlama” olarak yine ele alınmasına ait çalışmalar yapıldığını aktaran Kurum, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Korunan alanların yer aldığı Büyükşehir Belediyeleri ile tüm vilayet ve ilçe belediyelerimizin hem planlama hem de uygulama bağlamında yeşil alt yapı ve ekosistem hizmetleri ile ilgili olarak bilgilendirilmeleri ve desteklenmeleri sağlanacak. Korunan alanlarda bisiklet kullanımının arttırılarak emisyonun azaltılması emeliyle Köyceğiz-Dalyan, Fethiye-Göcek, Kaş-Kekova-Patara ve Datça-Knidos Özel Etraf Muhafaza Bölgeleri ile Bodrum-Milas-Yatağan Doğal Sit Alanları’nda bisiklet yolları imali işine başlanılmıştır.”

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan Antalya'ya gelen turistte yeni rekor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu