Vatandaşlık İşlemleri

Türk Vatandaşlığı Şartları

Türk vatandaşlığı iki farklı yöntemle edinilebiliyor. Doğuştan Türk vatandaşlığı veya sonradan Türk vatandaşlığı yöntemleriyle, vatandaşlık haklarından yararlanım sağlanabiliyor.

  • Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Soy bağı ve doğum yerine göre doğrudan kazanılan Türk vatandaşlığı, doğum anından itibaren elde edilen vatandaşlık hakkıdır. Türkiye’de ve Türk vatandaşı olan ailede doğmak, doğumla Türk vatandaşlığının kazanılmasını sağlıyor.

  • Soy Bağı Esasıyla Türk Vatandaşlığı

Anne ya da babanın, doğum esnasında Türk vatandaşı olmuş olması soy bağı ile Türk vatandaşlığı kazanılmasını sağlar. Ebeveynlerden birinin Türk vatandaşı olması, diğerinin herhangi bir yabancı ülke vatandaşı olmuş olması, Türk vatandaşlığına engel değildir.

  • Doğuma İlişkin Türk Vatandaşlığı Talebi

18 yaşını tamamlayan ve yurt dışından yapılan başvurularda, doğuma ilişkin vatandaşlık olanağı sağlanıyor. Anne veya babanın Türk vatandaşı olması, aile kütüğünün tescili ile 18 yaşın tamamlanması sonrasında da başvuru yapılabilir.

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununda yer ana ve 7. Maddede belirtilen yasa doğrultusunda, Türkiye’de veya başka bir ülkede doğan ve ebeveynlerden biri Türk vatandaşı olan herkes, Türk vatandaşıdır. Aynı kanuna göre evlilik birliği dışında doğan çocuklarda, doğruda Türk vatandaşıdır.

  • Saklı Nüfus Yöntemiyle Türk Vatandaşlığı

Çeşitli nedenlere bağlı olarak aile kütüklerine kayıt edilmemiş çocukların veya 18 yaşını tamamlayıncaya kadar kütüğe kaydedilmemiş kişiler, saklı nüfus olarak nitelendirilir. Yabancı devletler ile bağ bulunmaması halinde saklı nüfuslu kişilerin, doğum yeri esasına göre Türk vatandaşlığı kazanması sağlanır.

Herhangi bir nedenle 18 yaşını tamamlayıncaya kadar aile kütüklerine kayıt edilmemiş olan, kendisinin ve ailesinin yabancı devlet ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişiler saklı nüfus olarak tanımlanır.

Türkiye’de Bulunan Çocuklara Tük Vatandaşlığı Hakkı

Türk vatandaşlığı kanunlarına göre; Türkiye’de doğan ve anne- babası belli olmayan çocuklara Türk vatandaşlığı verilir. Çocukların vatansız bulunması halinde, milli kanunlara göre doğumdan itibaren Türk vatandaşı sayılır.

Türkiye’de Dünya’ya gelen ve yabancı ülkelerde doğduğu ispat edilmeyen çocukların, anne ve babası olması ya da olmaması halinde, ilke andan itibaren Türk vatandaşlığı verilir. Bulunan çocukların yaşları ve kendini ifade edememeleri durumlarında, bulundukları yerin nüfusuna kayıt edilmeleri, kolluk görevlileri sayesinde yapılır.

Bir önceki yazımız olan İsveç Vatandaşlık Şartları başlıklı makalemizde İsveç Vatandaşlığı Almak İçin Neler Gereklidir? ve İsveç Vatandaşlık Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu