Vize İşlemleri

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avrupa Birliği ülkelerine giriş çıkış yapılırken kullanılan vize türü Schengen vizesidir. Schengen vizesi için başvuru yapılırken öğrencilerin, çalışmayan ve çalışanların, emeklilerin, işverenlerin ve davetiye ile başvuru yapacak olan vatandaşların toplayacakları evraklar ve seyahat amacına göre de hazırlanacak belgeler birbirinden farklıdır. Bu doğrultuda her ülke vize için de farklı farklı belgeler isteyebilir. İstenilen bu belgelerin en güncel halini seyehat edeceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasından da öğrenmeniz mümkündür.

Vize başvurusunda bulunulduğunda herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmemek için istenilen evrakları sistemli ve düzenli bir biçimde toplamak önemlidir. Yasal olarak herhangi bir probleminiz bulunmuyorsa ve ziyaret etmek istediğiniz ülkenin vize için istediği evrakları tam olarak hazırlayıp başvuru yaparsanız Schengen vizesi almamanız
için hiçbir sebep yoktur. Sizlere yardımcı olmak amacıyla bu yazımızda çalışanların Schengen vizesi almak için hangi evraklara nasıl sahip olabileceğine dair bir liste hazırladık.

Vize başvurusunu iki şekilde yapmanız mümkün. Birincisi konsolosluğa giderek şahsi başvuru ile ikincisi ise konu ile yetkilendirilmiş acenteler ile yapılan başvuru. Ancak şunu belirtmekte yarar var bazı konsolosluklar bireysel başvuruyu kabul etmeyip yetki verdiği acentelere vatandaşları yönlendirmektedir.

1 – Vize Başvurusunu Son Dakika Yapmayın

Vize başvurusu yapacaksanız bunu en az 1 ay önce gerçekleştirin ki herhangi bir aksilik durumunda ve evraklarınızda eksik çıkarsa tamamlamanız için zamanınız olsun. Vize başvurusu yaptığınızda vize başlangıç tarihi başvurduğunuz tarihinden önce değilde seyahat yapmadan bir iki gün önce başlatılmaktadır.Bu yüzden erken başvuru yapmanızda bir sakınca yoktur.

2 – Pasaportun Geçerlilik Süresi

Elinizde bulunan Pasaportunuzun kalan geçerlilik süresi çok önemlidir. Yani pasaportunuzun geçerlilik süresi talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az altı ay onbeş gün ek olarakta (105 gün) daha geçerli olmalı ve pasaportunuzun herhangi bir hasar bulunmaması gerekmektedir. Son on yılda çıkarılmış olan geçerli pasaportun en az iki tane boş vize sayfası bulunması da şarttır.

3 – İş Yerinden Alınmış İzin Belgesi

Çalışmış olduğunuz kuruma ait antetli kağıtta görevinizin, maaş tutarınızın (maaş bordrosu sunmuyorsanız), izin sürenizin ve işverenin izin sonrası çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren belge, işverenin ıslak imzası ve iş yerinin kaşesi ile birlikte hazırlanması gerekmektedir. İşveren mektubu veya izin onayı dediğimiz bu dilekçe örneğini internetten de bulmanız mümkündür.

4 – Eksiksiz Doldurulmuş Schengen Vizesi Başvuru Formu

Schengen Vizesi için her başvuru sahibi için çocuklar da dahil olmak üzere ayrı ayrı bir adet Schengen Vizesi Başvuru Formunun doldurulması gerekir. Pasaport sahibi birey tarafından başvuru formunu doldurduktan sonra mutlaka imza atılması gerekmektedir.

5 – Kriterlere Uygun Fotoğraf

Schengen Vizesi için her ülke için boyutları farklı olsa da görünüş bakımından baş üstünde ve çene altında mesafe olması gereken fotoğraflar kullanılmalı. Resim ne fazla parlak ve koyu nede gölgeli ve lekeli olmalı zımbalı olması gerekir. Kemik çerçeveli gözlükle çektirilen resimler de kabul edilmemektedir.

6 – Kriterlere Uygun Schengen Seyahat Sağlık Sigortası

Alınan Seyahat sağlık sigortasında mutlaka ‘Schengen ülkelerinde geçerlidir’ ibaresi yer alması ve en az 30.000 Euro teminat bedeli olması şarttır. Bunun yanı sıra sigortanın seyahat süresinin tamamını kapsayıp ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını kapsadığını belirmesi gereklidir. Seyahat sağlık sigortası, sigorta şirketinin antetli kağıdı üzerine basılmış ve ıslak imzalı olması gerekir.

7 – Ulaşım Ve Konaklamaya Dair Belgeler

Schengen Vizesi ile seyahat edilecek şehre gidiş-dönüş uçak rezervasyonu gösteren yada ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Burada aktarmalı olan tüm ara seferler ve uçuş bilgileri detaylı bir şekilde sunulması gerekir. Bununla beraber konaklamanın yapılacağı otele yapılmış rezervasyonu gösteren belge gereklidir. Not: Vize işlemleri sırasında yetkililer gerçekten rezervasyonun yapıldığını doğrulamak için otel ile iletişime geçerek rezervasyonu teyit edebiliyorlar.

8 – SGK Belgeleri

Çalıştığınız iş yerinde muhasebe departmanından Buna 4A hizmet dökümü ve son 3 aya ait SGK hizmet dökümü de dahildir. İşe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü belgenizi, 3 aya ait maaş bordronuzu almanız gerekmektedir.

9 – Finansal Durumunuzu Gösteren Belgeler

Bu belgeyi istemelerinin asıl amacı seyahat masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı öğrenmek içindir. Bu belgelere bankadan alınmış orijinal kaşeli ve ıslak imzalı son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümünü almanız gerekir. Not: Banka hesap dökümü vizeye başvurmadan son bir hafta içerisinde alınmış olması gerekir ve bu belgenin güncel olduğuna dair tarih/hesap hareketi görülebilmelidir. Hesapta 1 haftalık bir seyahat için en az 1800 TL civarında bir bakiye olması genelde yeterli bulunmaktadır. Banka hesaplarının yanında kişinin üzerindeki mal varlıklarında belgeye eklenebilir örneğin varsa, Türkiye’de veya Avrupa’daki gayrimenkul belgeleri (tapu, araç ruhsat
fotokopileri vb. belgeler). gibi.

10 – Çalıştığınız Yere Ait Almanız Gereken Belgeler

İş yerinin ticaret ve sanayi odası kaydını gösteren belgenin fotokopisi, iş yerinin vergi levhası kopyası, İş yerinin resmi gazete kopyası ve iş yeri adına imza atma yetkisi olan kişinin imza sirkülerinin kopyasını içeren belgeleri başvuru esnasında sunmanız kesinlikle şarttır. Bir tanesinin bile olmaması bütün işlemlerinizi sekteye uğratabilir
ve eksik evrak olarak konsolosluktan geri çevrilebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Brezilya Çalışma İzni, Brezilya Çalışma İzni Alma ve Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu