Vatandaşlık İşlemleri

Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türkiye’de birçok kişi Rusya vatandaşlığının nasıl alındığını merak etmektedir. Türkiye’deki insanların hem iş hem de turistik amaçla yaşayıp çalışmak istedikleri en önemli yerlerden biri de Rusya’dır. Türkiye’deki birçok insan çalışmak amacıyla Rusya’da ikamet etmektedir. Rusya’ya çalışmak için veya gezmek için gidenlerin vatandaşlık için Rusya ‘yı tercih ettikleri de olmuştur. Rusya’ya giden insanların çoğu Rusya’nın resmi vatandaşı olmak ister. Rusya Devletinin istediği koşullar sağlandığında Başka ülkede vatandaşlarına Rus vatandaşı olabilme hakkı verilmektedir. Rusya vatandaşlığı için başvuran kişiler gereken Prosedür işlemlerinin hallettikten sonra başvuru sürecini başlatabilirler.

En önemli şey ise hangi yolla vatandaşlık talebinde bulunulduğudur. Rusya ekonomisi ve sosyal yapısı ile dünya liderleri arasında sayılır. Sadece Türkiye’den değil dünyanın çeşitli ülkelerinden vatandaşlık başvurusunda bulunanlar hiç de az değil, Türkiye’deki insanların çoğu ikamet tezkeresi ile vatandaşlık başvurusunda bulunuyorlar; bunun sebebi hızlı şekilde vatandaşlık almanın yolu ikamet tezkeresi ile yapılan vatandaşlık başvurusudur. Rusya geçerli şartlar sağlandığında vatandaşlık vermek için fazla zorlayıcı seçenekler sunmaz.

Rusya Vatandaşlığı Hangi Yollarla Alınabilir?

Rusya vatandaşlığı almak için en çok kullanılan yöntem geçici oturma iznidir. Geçici oturma izni dışında da kolaylıkla Rus vatandaşlığı alabilirsiniz

Geçici Oturma İzni İle Rusya Vatandaşlığı Alma

Rusya vatandaşlık almak konusunda belli kriterlere sahip olan bir ülkedir bu nedenle Her önüne gelen Rusya’da vatandaşlık başvurusunda bulunamamaktadır Eğer Rusya vatandaşı olmak istiyorsanız en önce geçici oturma izni almanız gerekmektedir geçici oturma izninden önce sizden çalışma izni temin etmenizi isteyeceklerdir size çalışma iznini istemelerinin bir sebebi vardır geçici oturma izni ile ülkede yaşadığınız süre boyunca boş bir şekilde oturmamalı geçiminizi sağlamak için sizden çalışma izni istenmektedir. Eğer Rus vatandaşı olmak istiyorsanız ülkede yaşayan diğer insanlar gibi kendinize bakacak düzeyde bir işinizin olmasıdır. Bu sayede ailenizin de vatandaşlık haklarını tamamlayabilirsiniz geçici oturma izni aldıktan sonra Rusya’da bir sene kadar yaşamanız gerekmektedir geçici oturma izni alıp 1 senesini doldurmayan hiç kimse vatandaşlık başvurusunda bulunamamaktadır. Eğer vatandaşlık Almak istiyorsanız bu süreyi doldurmanız gerekmektedir

Rusya Vatandaşlığı İçin Geçici Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya vatandaşı olmak istiyorsanız oturma izni ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz ama bundan önce oturma iznini vatandaşlık şartlarına uygun şekilde almanız gerekmektedir. Yapılması gereken ilk şey beyanname de bulunmalıdır bir dilekçe ile oturma izni istediğinizi dile getirmelisiniz Yazdığınız Dilekçede 1 yıllık oturma izni için maaş beyanname bildirmesi yapılmalı 4 adet fotoğraf teslim edilmeli pasaportunuz ile birlikte yetkili makama gidip başvuruyu gerçekleştirmelisiniz.

Geçici oturma izni alınması için çok fazla sorun çıkması söz konusu değildir. Kısa bir zaman
içerisinde onay alıp 1 senelik süreyi doldurmaya başlayabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Rusya Vatandaşlığı Alma

Rusya vatandaşlığını almak için en iyi yöntem Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kişilerin Rusya vatandaşıyla evlenmesidir.

Rusya evlilik yoluyla vatandaşlık başvurularını kabul eden bir ülkedir. Rusya
vatandaşı olan bay ya da bayan biriyle evlilik yapılması yeterlidir. Yasal olarak evlenildiği takdirde vatandaşlık isteme hakkınız doğmaktadır.

Vatandaşlık alabilmek için en hızlı ve kolay yol evlilik olarak bilinmektedir.
Bu sebeple çok sayıda evlilik yapıldığı ve vatandaşlık alındıktan sonra boşanmaların
çoğaldığı gözlemlenmektedir. Rusya vatandaşlığını alabilmek için evliliğinizin
sahte olmaması şarttır.

Evliliğin gerçek olduğunu anlamak için vatandaşlık başvurusu sürecinde evliliğiniz sık sık kontrol edilecektir.
Bu süre zarfında gizli şekilde gözlem altında tutulacaksınız.
[adinserter block=”2″]

Kan Bağıyla Rusya Vatandaşlığı Alma

Ebeveynleri Rusya vatandaşlığına sahip olan kişiler eğer başka ülkede yaşıyorlarsa Rusya vatandaşlığına başvurma haklarına sahiptirler.Anne ve babasının ayrı veya birlikte yaşıyor olması kan bağı yoluyla Rusya’da vatandaşlık alma şansını etkilemez.

Fakat ailesiyle kan bağı olduğunu ispatlamalıdırlar. Bunun için Rusya vatandaşı olmak isteyenlerin doğum belgesiyle bu durumu ispatlamalıdırlar.Eğer ispatlayamazlarsa vatandaşlık almaları söz konusu değilidir.

En Kolay Rus Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Rusya devletinden kolay bir şekilde vatandaşlık almanın en basit ve kestirme yolu Rusya’da doğmuş büyümüş ve hayatını Rusya’da sürdüren bir Rusya vatandaşı ile evlenmektir.Rusya vatandaşı ile resmi olarak evlenen Türkiye vatandaşı Rusya’nın kanunlarınca Rusya vatandaşı sayılır. Geçici oturma izni ile kazanılmış olan Rus vatandaşlığı kontenjan içi vatandaşlık hakkı ayrı bir bölümde incelenir.

Rusya’da vatandaşlık almak geçici oturma izniyle evlilik yaparak alınan vatandaşlığa göre biraz daha zordur. Fakat her önüne gelen sadece vatandaşlık almak için evlenmeyeceğinden dolayı geçici oturma izni alternatif bir yol gibi görünmektedir.

Rus Vatandaşlığı İçin Gereken Geçici Oturma İzninin Ayrıntıları

Rusya vatandaşı olmak için devletin kişilerden istediği bazı belgeler bulunur. Bu evrakların başında 2
nüsha olacak şekilde gelir beyannamesi yer alması gerekir.

Gelir beyannamesinin içeriği iş yerinden veya vergi idaresinden alınacak olan belgeler, varsa emekli maaşı vb gibi sosyal yardım kurumu belgeleri, banka hesap numaraları, dilekçe sahibinin geçindirmekle sorumlu olduğu kişilerin gelir durumları gibi konuları kapsaması gerekir.

Bu beyannamede Rus devletinin vatandaşı olmak isteyen kişilerin yıllık ve aylık yapılan harcamalar tutarlarını belirtmelidirler.

Bütün belgeler toplanıp oturma izni başvurusu yapıldıktan sonra Rusya devletinden olumlu bir cevap gelmesi halinde kişiler pasaportları ile beraber Rusya’daki ev adreslerinin bağlı olduğu Federal Göçmen Bürosu’na gidip geçici oturma izni haklarını pasaportlarına mühürletebilirler.

Rusya’ya giriş yapıldığı sırada Rus vatandaşı olmayan istisnasız tüm bireyler tarafından doldurulan Göçmen Kartı ise, geçici oturma izni mührünün pasaporta işlenmesi ile beraber mühür işlemlerini tamamlayan yetkililer yoluyla bireylerden geri alınır. Pasaportuna mühür vurulan vatandaşlar Rusya’da yaşayacaklarını belirttikleri adresi doğrulama yapmak ve kayıt yaptırmak için  yedi iş gününe sahiptirler. Bu süre zarfında ev adreslerinin bağlı bulunduğu muhtarlığa giderek kayıtlarını gerçekleştirebilirler.

Rus Vatandaşlığında Geçici Oturma İzni İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Rusya vatandaşlığı almak için başvuruda bulunmak isteyenler öncelikle oturma izni için Rusya Federal Göçmenlik bürosuna gidip oturma izni belgesini almalıdır. Ardından süreyi dolduktan sonra vatandaşlık başvurusu gerçekleştirmek amacıyla Rusya Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunulması gerekir.

Burada bulunan yetkili kuruma başvuruda bulunmak isteyen kişinin bizzat kendisinin gidip başvurması şarttır. Ailenizden veya tanıdığınız herhangi bir arkadaşınız, Rusya vatandaşlığı için konsolosluğa gönderip başvuruda bulunmasını isteyemezsiniz.
[adinserter block=”3″]

Geçici Oturma İzni Ne Kadar Süre ile Geçerlidir?

Geçici oturma izni Rusya vatandaşlığı almak için en önemli koşullardan birisidir. Rusya’da geçici oturma izni aldığınız zaman 3 sene boyunca geçerlidir.

3 senenin dolmasının akabinde aynı evraklar Federal Göçmen Bürosu’na başvurulması halinde onay işlemlerinin yapılmasının akabinde geçici oturma izninin süresi uzatılabilir.

Yapılan geçici oturma izni başvuruları en fazla altı ay içerisinde alınmaktadır. Rusya anayasalarına göre Bu sürenin uzaması mümkün değildir ve kanunda net bir şekilde belirtilmiştir.

Rusya Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Rusya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin vatandaşlık sahibi olabilmesi için tüm evrakları eksiksiz şekilde teslim etmiş olması gerekmektedir. Rusya vatandaşlığı için başvuruda bulanan kişiler vatandaşlık alabilmeleri için evraklarında herhangi bir eksiklik olmaması şarttır. Belgelerini eksiksiz bir şekilde getiren vatandaşlar vatandaşlıklarını rahat bir şekilde alabilirler. Ülkede bulunulan durum, sosyal ve siyasi anlaşmazlıklar vatandaşlık başvuru sürecini direkt olarak etkilemektedir. Bunda dolayı Rusya’da vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin belli bir süre bekledikleri de olmuştur. Bu süre bazen 13-13 ay bazen de 2 yıla kadar çıkmıştır bu sürenin uzaması yada kısalması ülkedeki durumun gidişatına göre değişiklik gösterebilir.

Rusya Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Rusya Federasyonu’na başvurduğunuz takdirde kişilere çifte vatandaşlık alma hakkı sunmaktadır. Rusya kendi vatandaşlarına da çifte vatandaşlık hakkı tanır fakat gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi istemiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Rusya Federasyonu vatandaşı olmak isteyenler, kendi ülkelerinin vatandaşlıklarından çıkmadan çifte vatandaşlık haklarını kullanabilmektedirler.

Rusya Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu’na vatandaşlık için başvurusu yaparken aynı anda çifte vatandaşlık hakkınızı da kullanmanız mümkündür. Türkiye’yle yapılan anlaşmalar sonucunda karşılıklı olarak çifte vatandaşlık hakkı tanıyan Rusya bu konuda resmi mercilere bildirimi zorunlu kılmıştır.

Resmi makamlara bildirmeden çifte vatandaşlık hakkını kullanmak isteyen kişilere 200 bin ruble para cezası verilmektedir. Bunun yanı sıra 400 saat kadar da kamu hizmeti uygulaması yapılmaktadır.

Rusya’da Çifte vatandaşlık başvurusu yapmak için federal göçmen bürosuna gitmeniz yeterlidir. İkinci ülkenin hangi ülke olduğunu, hangi tarihten sonra çifte vatandaşlığa geçiş yapacağınızı belirtmeniz gerekir. Burada başvuruda bulunurken pasaport, kimlik tarihi ve numarasını da teslim etmeniz gereken önemli belgelerdir.

Rusya Vatandaşlığı İçin Gereken Evraklar

 • Rusya vatandaşlığı alabilmek için en önemli belgelerden biri geçici oturma izni belgesidir. Bunun yanında ise nerede kaldığınızı gösteren ikametgâh belgenizi yerleştirmeniz gerekmektedir. İkametgâh belgesinde oturduğunuz yerin açık adres olmasına özen göstermelisiniz.Binalarda oturanların kayıt defteri özeti ve mali hesap sureti teslim
  etmesi gereklidir.
 • Vatandaşlık dilekçesini verenlerin doğum belgesini de teslim etmesi gerekir.
 • Kimlik belgeniz ve pasaportunuzda gerekli evraklarınız arasında bulunmalıdır.
 • Rusya vatandaşlığı için çalışma izni belgenizin de olması gereklidir.
 • Çalışılan kurumun adresi, kişinin görev kimlik kartı ve son birkaç ayın maaş
  dökümü istenmektedir.
 • Başvuru bulunan kişi eğer emekli ise kendi ülkesindeki emeklilik döküm belgesinin noter
  tasdikli çevirisini teslim etmesi gerekmektedir.Bu belgede 4 tane fotoğraf da dosyada yer almalıdır.
 • Vatandaşlık için gereken bir diğer belge ise sicil kaydıdır. Adli sicil kayından utanç
  verici suçlardan herhangi biri nedeniyle hüküm giymiş kişilerin vatandaşlığa alınamazlar.
 • Vatansız kişi olarak başvuruda bulunmak isteyenler kişilerin vatansız olduklarını ispat etmelerini gösteren belge şarttır.

Bir önceki yazımız olan Avustralya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Avustralya vatandaşlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu