Vatandaşlık İşlemleri

Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yabancı sermayenin ülkeye çekilebilmesi için Türkiye gibi birçok ülke farklı şartları yerine getiren yabancı yatırımcılara vatandaşlık imkanı sunmaktadır. Günümüzde bazı ülkeler yabancı uyruklu olan kişileri kendi vatandaşı yapabiliyor. Büyük sermayelerle ülkenin kalkınmasına fayda sağlayanlar için oldukça iyi bir durumdur.

Avrupa’da Parayla Vatandaşlık Alınabilecek Ülkeler

Avrupa Birliği ülkelerinin yarısından çoğu yüksek meblağlarla yatırım yapılması ve ya ülkede belirli bir süre kalınması şartını ortaya koyarak pasaport vermektedir. Avrupa Birliği üyesi bir devletin pasaportu ile 15 ile 170 ülkeye vizesiz seyahat etme ayrıcalığı tanınmaktadır.

Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler
Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Güney Kıbrıs: 2 milyon 300 bin dolar tutarında gayrimenkul yatırımı veya ticari mal varlığı sahibi olma şartıyla vatandaşlık alınmaktadır.

Malta: Vatandaşlık alabilmek için 789 bin dolar değerinde Ulusal Kalkınma Fonu’na bağış yapmak ve ülkede 410 bin dolarlık mal varlığına sahip olmak gerekir.

Bulgaristan: Bulgaristan’da 585 bin dolar ödeyerek bir yıllık oturum izni alınabilir. Üç yıl arka arkaya alınan oturum izninden sonra hızlı prosedürle vatandaşlık alınmaktadır.

İngiltere: En az 281 bin dolar yatırım yapma şartıyla İngiltere’de oturum izni alınabilir. 2 milyon 800 bin dolarlık hisse senedi, işletme kredisi veya İngiliz şirketleriyle ticaret yapma koşulu ile ‘Tier-1’ vizesi alınabilir. 5 yıl İngiltere’de yaşayan bir yatırımcı vatandaşlık alma hakkına sahip olur.  

Tayland:  Asya ülkesinde ‘elit oturumu’ olarak da bilinen, yılda 3 bin ile 4 bin dolarlık lüks tüketimde bulunarak ya da mal varlığına sahip olarak 20 yılın sonunda vatandaşlık alınabilir.

ABD: Genellikle zengin Çinli iş insanlarının aldıkları EB-5 ABD vizesi ile 500 bin ila 1 milyon dolar yatırım yapma şartı ile ‘Yeşil Kart’ almak mümkün. Yeşil Kart alan yatırımcı Amerikan pasaportunu da alınabilir.

Kanada: Kanada hükümeti 2014’de para karşılığında ülkeye göç etme prosedürüne son verdi. Fakat bir girişimci 617 bin dolarlık  yatırım yaptığında Kanada’dan vatandaşlık alınabilir.

Avustralya:  1 milyon dolarlık yatırım yapma ve yaklaşık 2 milyon dolar değerinde mal varlığına sahip olma koşuluyla pasaport alınmaktadır.

Yeni Zelanda:  6 milyon 500 bin dolarlık bir yatırımla Yeni Zelanda’dan vatandaşlık alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olmak başlıklı makalemizde Evlilikle Türk Vatandaşı Olmak ve Evlilikle Türk Vatandaşı Olmanın Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu