Oturma İzni

Oturma İzni Nasıl Alınır?

Öncelikle şunu belirtelim eğer Türkiye’de oturma izni alacaksanız elinizde en az 2000 Lira paranızın olması şarttır. Bu  paranız hangi belgelere gideceğini yazımızda açıklayacağız. Merhaba ben kısa dönem oturma izni ve aile ikamet izni almış biri olarak nasıl oturma izni alabileceğinizi ve neler yapmanız ve hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu sizlere anlatacağım.

En önce yapmanız gereken şey bulunduğunuz ildeki il göç idaresine müdürlüğüne gitmenizdir. Türkiye’nin 81 ilinde mutlaka 1 tane il göç idaresi müdürlüğü bulunmaktadır. Göç idaresine gidip ben kısa dönem ikamet izni almak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz dediğinizde size İnternet üzerinden randevu almanız gerektiğini söyleyecektir siz ise kibar bir dille ben randevu almayı bilmem bu konuda bana yardımcı olurmusunuz diyebilirsiniz eğer yardımcı olurlarsa yabancı kişinin kendi ülkesine ait olan kimliği ve pasaportu ve 1 adet de fotoğrafını isteyip randevu tarihi oluşturacaklardır. Bulunduğunuz bölge küçük bir şehir ise 1 hafta içerisinde randevunuzu alıp buraya gelebilirsiniz. Eğer yardımcı olmazlarsa devletimizin e-ikamet adresinden yabancı kimlik kartı fotoğraf ve pasaportunuzu kullanarak İnternet üzerinden randevu tarihinizi oluşturabilirsiniz.

İlk defa oturum alındığında Yabancı vatandaşın Türkiye’de oturma izni alabilmesi için bir kişinin evinde misafir olarak kalması ve evinde kaldığı kişi noter sözleşmesi ile ona bakabileceğini beyan etmesi gerekir.

3 Adımda ikamet izni başvurusunu başlatmanız mümkün

Başvuru formunu doldurun
Belgelerinizi toplayın
Randevu tarihinde göç idaresi müdürlüğüne gidin

Oturma İzni Nasıl Alınır?

Oturma İzni Almak İçin İstenecek belgeler

 • 1. Sağlık güvencesi
 • 2. Adli Sicil Kaydı
 • 3. Yabancı Kimlik (Vatandaşı olduğunuz ülkenin kimliği)
 • 4. Pasaport
 • 5. 4 Adet Biyometrik fotoğraf

Sağlık güvenceci; Burada istenilen sağlık güvencesini özel sağlık sigortalarına yaptırabilirsiniz hangi sigorta olduğu farketmeksizin dışarıda sigorta işiyle uğraşan birçok firma mevcut ancak bu sigortayı 1 yıllık yaptırdığınızda 400 tl gibi bir ücret ödemeniz gerekir.

Adli Sicil Kaydı; Adli sicil kaydını yabancı vatandaş Türkiye’de pasaportuyla yetkili makamlara başvuru yaparak alabilir.
Yabancı kinlik; Kişinin kendi ülkesine ait olan kimliği
Fotograf; 4 Adet 6 ay süresi doldurmamış fotoğraf

Bu belgelerle randevu oluşturduğunuz tarihte il göç idaresi müdürlüğüne gideceksiniz. Oturma izni almak için göç idaresine gittiğiniz zaman sizden harç bedeli ve oturacağınız süre boyunca belirli miktarda yaklaşık 750 Tl gibi bir parayı vergi dairesi müdürlüğüne yatırmanızı isteyip geri çağıracaklardır. Eğer parayı yatırdıysanız oturma izni başvuru süreciniz göç idaresi çalışanları tarafından başlatılacaktır.

Bu işlemler gerçekleştiğinde size geçici oturma izni belgesi ve sözleşme temin edilecek oturma izni kimliğiniz gelene kadar size vermiş oldukları geçici belge ile yurt dışına giriş çıkış yapmanız mümkündür. Zaten kısa süre içinde kimliğiniz gönderilecektir.

Türkiye’de oturma izni alabilmeniz için 6 farklı seçenek bulunmaktadır. Burada sizlere uygun olan ikamet izni modelini seçerek oturma iznini alabilirsiniz. Peki, oturma izni nasıl alınır? İkamet izni çeşitleri nelerdir?

İkamet İzni Çeşitleri Nelerdir?

 1. Kısa Dönem İkamet İzni
 2. Aile İkamet İzni
 3. Öğrenci İkamet İzni
 4. Uzun Dönem İkamet İzni
 5. İnsani İkamet İzni
 6. İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni

1- Kısa Dönem İkamet İzni Nasıl ve Kimler Tarafından Alınabilir?

Kısa dönem ikamet iznini Türkiye’de alabilecek yabancıların aşağıdaki şartlardan birini karşılamanız gerekmektedir. Bunlar;

 1. a) Bilimsel araştırma yapmak için gelen yabancılar: Bu ikamet iznini alabilmek için bilimsel araştırmayı sağlayacağınız kurum veya kuruluş tarafından izin belgesi almalısınız.
 2. b) Türkiye’de taşınmazı olan yabancılar: Eğer Türkiye’de bulunan taşınmazınız bir ev ise ve oturma amaçlı kullanılmakta ise kısa dönem ikamet izni alabilirsiniz.
 3. c) Ticari bağlantı ve iş kuracak yabancılar: Türkiye’de yeni bir iş kuracak olan veya ticari bağlantılar nedeni ile ziyaret edecek olan yabancılar kısa dönem ikamet izni alabilir. Bu süre 3 aya kadardır. 3 aydan fazla süre talebinde davet mektubu veya benzeri belgeler sizden istenecektir.
 4. d) Hizmet içi eğitim programına katılmak için gelen yabancılar: Hizmet almak için Türkiye’yi ziyaret edeceğiniz hizmet veren kuruluşun eğitim süresi ve kapsamına göre izin süresi değişmektedir.
 5. e) Öğrenci değişim programlarına katılacak yabancılar: Eğitim alacağınız kurumdan verilecek olan bilgi ve belge ile ikamet izni alabilirsiniz. Bu süre haricinde herhangi bir ek sürede oturma izni verilmez.
 6. f) Turizm amaçlı gelen yabancılar: Ülke içerisinde nerede ve ne kadar süre kalacaklarını belirtilen yabancılara uygun görülmesi durumunda verilen ikamet türüdür.
 7. g) Tedavi için gelen yabancılar: Kamu sağlığını riske atmamak şartı ile herhangi bir hastalıktan dolayı Türkiye’de tedavi görmek isteyen yabancılara verilmektedir. Hastalığınız ve tedavi olacağınız kurum ile ilgili tüm belgeleri sunmanız istenmektedir.
 8. h) Adli veya idari karar ile Türkiye’de kalması gereken yabancılar: Bu izin sadece mahkeme kararı ile verilmektedir ve süresi, yeri yetkililer tarafından belirlenmektedir.

ı) Türkçe öğrenmek için gelen yabancılar: Bu oturma izni bir kişiye en fazla iki kere verilmektedir. Eğitim alacağınız kurum ile ilgili tüm belgeleri sunmalısınız. Eğitim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olmasıdır.

 1. i) Türkiye’de eğitim, staj ve kurslara katılacak yabancılar: Bu oturma izni sadece Kamu kurumları aracılığı ile yabancılara sunulmaktadır ve süresi ise maksimum 1 yıldır. Kamu kurumu tarafından alacağınız belgeyi sunmak zorunludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu