Oturma İzni

Norveç Oturma İzni Nasıl Alınır?

Dünyada yaşanabilecek en iyi yerler arasında sürekli olarak listelenen Norveç, bu İskandinav ülkesine taşınmak isteyen şirketler ve insanlar için geniş fırsatlar sunuyor. Bu pazara genişlemeyi düşünen vatandaşlar, Norveç vizesi gerekliliklerinden başlayarak ülke içinde bir mevcudiyet kurmak için gereken adımları incelemelidir.

Birçok şirket, yabancı çalışanlara yerel çalışanları göndermek için uğraşırken daha karmaşık yasal sistemlerden biri olmak için vize gereklilikleri bulmaktadır ve Norveç istisna değildir. Norveç seyahatinizin amacına bağlı olarak, vesile için uygulanacak farklı vize türleri vardır. Ziyaret etmeyi, çalışmayı veya çalışma yapmayı ve Norveç’te kalıcı olarak kalmayı planlıyorsanız, buna göre farklı bir Norveçli Schengen Vizesi’ne başvurmanız gerekecektir.

Norveç Vize Başvurusu için gerekli genel belgeler:

  • Öncelikle başvuru formunu indirin, tamamen doldurun ve eksiksiz yazınız. Norveç Schengen Vize başvuru formunu elektronik olarak da doldurabilir ve daha sonra bir basılı kopya yazdırabilirsiniz.
  • 2 biyometrik fotoğraf (detaylı yüz vs içeren)
  • Pasaportunuzun önceki dokümanını kopyalın
  • Dönüş bileti rezervasyonunuzun bir kopyası.
  • Norveç’te ve tüm Schengen bölgesinde en az 30.000 € teminatın Seyahat Sigortası onayı
  • Norveç ve gezi planının amacını belirten bir kapak mektubu
  • Norveç’ten giriş ve çıkışları belirten tarihler ve uçuş numaraları ile Uçuş Rezervasyonu.
  • Norveç’te planlanan kalış süresinin tamamı için konaklama belgesi
  • Medeni durum evrakı (evlilik cüzdanı, çocuklarınızın kimlik bilgileri)
  • Geçim araçları – Norveç’te kalış süresi için yeterli mali araçların kanıtı.

Norveç Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç oturma izni nasıl alınır?

Vize Başvuru Merkezlerinde sadece Türk vatandaşları D-vizeye başvurabilir. Bununla birlikte, UDI başvurucunun bir Türk vatandaşı olduğu ve referansın 25 yaşın altında olduğu her durumda aile göçmenlik davalarında referansla görüşme gereğinin bulunduğunu düşünürse, çoğu Türk vatandaşı D- Visa alabilir. Büyükelçiliğin aile göçmenlik davasının referansı için bir görüşme yapılabileceği ihtimali varsa, D-vize başvurusu reddedilecektir. Büyükelçilik Norveç’teki polis adına referansla görüşemez.

D-vizeye, eğer Elçiliğe, ilişkinin uzun süreli ve ciddi bir nitelikte olduğunu kanıtlayan belgeler verilmişse, örneğin başvuru sahibinin ve referansın daha uzun bir süre birlikte yaşadığını belgeleyen belgeler verilecektir.

Daha detaylı bilgi için Norveç Türkiye Başkonsololuğu’nu ziyaret ediniz.

Bir önceki yazımız olan Malta Oturma İzni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Malta, Malta Oturma İzni ve Malta Oturmak için Ne Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu