Oturma İzni

Malta Oturma İzni Nasıl Alınır?

Malta, Schengen Üyesi Devlet vatandaşlarına ve ailesinin Malta ailesine tam bir hareket özgürlüğü veren Schengen sisteminin bir parçasıdır. Diğer yabancı uyruklu kişiler Malta’ya giriş için geçerli bir pasaport ibraz etmelidir ve vize almaları gerekebilir.

Vizeler, bir üçüncü ülke vatandaşı olan (AB / AEA vatandaşı olmayan) diplomatik misyon (Büyükelçilik veya Konsolosluk) tarafından verilen ve pasaporta yapıştırılan bir çıkartma şeklinde yetkilendirmelerdir. Vize hamili, belirli bir süre zarfında Malta’da kalmaya veya seyahat etmesine izin verir.

Malta vizesine genel bakış

Malta bir Schengen Üyesi Ülkedir ve AB / AEA vatandaşları Malta’ya girmek için vize gerektirmemektedir.
AB / AEA dışındaki vatandaşlar Malta’ya giriş için vize almalıdır (vizeler en fazla 90 gün için geçerlidir)
AB / AEA dışındaki vatandaşlar Malta’da herhangi bir 180 günlük sürede 90 günden uzun süre kalamazlar.
Malta’ya giriş yaptıktan sonra, Malta’da 90 gün kalmak isteyen AB / AEA vatandaşı olmayanlar ikamet iznine başvurmak zorundadırlar.

Malta oturma izni nasıl alınır?

Tüm büyükelçilikler ve konsolosluklar, Tip D veya C Tipi vize başvurusunda bulunduğunuzda belgelendirilmelidir. Bu belgeler büyükelçilikten büyükelçiliğe farklılık gösterebilir, bu nedenle ülkenizin büyükelçiliği veya özel gereksinimleriyle ilgili olarak konsolosluğa gitmenizi tavsiye ederiz. Genel dokümantasyon gereksinimleri şunları içerir:

  • Malta vize başvuru formu
  • Pasaport üç aydan fazla geçerli (90 gün)
  • İki adet vesikalık fotoğraf (Avrupa boyutunda, renkli, yüzünü açıkça görülebilen, beyaz bir arka plana karşı alınan)
  • Bir başvuru ücreti: D Tipi, Tip C ve Tip A vizeleri için, başvuru ücreti ülkenizdeki Malta Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nda ödenecek olan € 60’dur.
  • Ziyaretinizin amacını gösteren belgeler (okul kaydı sertifikası, celp, davet mektubu, organize gezi)
  • Taşıma ve iade araçlarını gösteren belgeler (geçerli bir dönüş bileti, ayrılmış veya ön ödemeli bir yolculuk belgesi, vb.)
  • Mali kanıt, kalış süreniz boyunca size 48 € / gün tutarında destek (para, seyahat çekleri, döviz hesabı, kredi kartları vb. İçin çekleri)
  • Konaklama kanıtını gösteren belgeler (otel rezervasyonu, kira veya kira sözleşmesi, ev sahibiniz tarafından yazılı beyan, vb.)
  • En az 30.000 € ‘luk teminatla, ülkesine geri dönüş ve acil tıbbi müdahaleyi kapsayan, kaldığınız süre boyunca sağlık sigortası belgesi.

 

Bir önceki yazımız olan Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Finlandiya Oturma İzni, Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır ve Finlandiya Oturma İzni Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu