Vatandaşlık İşlemleri

Küba’ya Nasıl Yerleşilir?

Küba’da Yaşamak İstiyorum. Küba’ya Nasıl Yerleşilir?

Klasik arabaları, komünist rejim, sınıflar arası ayrımın yapılmaması ve pek çok sosyal imkanlarıyla Küba dünyada en yaşanılası ülkelerden biridir. Özellikle sağlık ve eğitimin ücretsiz olarak sunulması, vatandaşlar açısından son derece önemlidir. Eğitim ve sağlığın ücretsiz olması demek kalitesiz olması anlamına gelmemektedir, günümüzde dünya okuma oranlarına bir göz atıldığında Küba’da neredeyse halkın tamamı okur-yazardır. Bu oran sadece okuma yazma değil eğitimde de oldukça yükseklere çıkmaktadır. Durum böyle olunca Küba’ya yerleşmek son zamanlarda çok cazip fikirlerden birisi olmuştur. Ülkeye yerleşmek için Küba’ya göçmenlik başvurusu yapılması ve ülke vatandaşlığına kabul edilmeniz gerekir.

Küba’ya Göçmenlik İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Küba, rejimi ve siyasi yapısından dolayı dünyanın en ilginç ülkelerinden biridir Normalde Küba vizesi almak çok zor değildir fakat söz konusu Küba’ya göçmenlik olduğunda şartlar biraz değişmektedir. Küba vatandaşı olmak için en yaygın yöntem Küba vatandaşı birisi ile evlenmektir. Evlilik yaparak bir ülkenin vatandaşlığını almak oldukça normaldir ve bu durum Küba için de böyledir.

Diğer yöntem ise daha zor olandır. Küba’ya yerleşebilmek için bazı yeterliliklere sahip olmalısınız.Kendi gelirinizi kazanabileceğinizi ispatlamanız ekonomik zorluk çekmeyeceğinizi ve ülke vatandaşı olmak için gerekli tüm özelliklere sahip olduğunuzu belgelemelisiniz.

Küba’ya Yerleşmek Pahalı Mıdır?

Küba’ya yerleşmek için en önce yapmanız gereken şey Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği ile görüşmektir. Ülkede kullanılan dile hakim olmak ve turist olarak giderken dahi alınması gereken Küba giriş kartına sahip olmak gerekiyor. Geriye kendi maddi özgürlüğünüz olduğunu ve Küba’ya yatırım yapabileceğinizi (Küba’ya göçmenlik sonrasında oturacağınız evinizi almak için teminat göstermek vs.) belirtmeniz gerekir. Bu belirtme için belirli miktarda bir parayı güvence olarak sunmanız gerekir. Küba’nın para bilimi olan CUC yaklaşık olarak 3 liraya denk geliyor. Kendinizi güvence de tutmak için 5000 ile 50.000 CUC arasında teminat (para) göstermeniz gerekebilmektedir.

Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak size en uygun seçenekleri öğrenmeniz mümkündür. Kabul edilmeniz durumunda sağlık kontrolleri ve sicil kontrolü gibi işlemlerden geçerek Küba’ya göçmenlik konusunda hak kazanmış olursunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Gürcistan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde çifte vatandaşlık, Gürcistan Çifte Vatandaşlık ve Gürcistan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu