Vize İşlemleri

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Özgür bir şekilde gezmek isteyen hemen her insan yeşil pasaporta sahip olmak ister. Kimler Yeşil Pasaport Alabilir Birçok dünya

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Özgür bir şekilde gezmek isteyen hemen her insan yeşil pasaporta sahip olmak ister. Kimler Yeşil Pasaport Alabilir Birçok dünya ülkesine vize almaya gerek bırakmayan bu pasaport hem maddi yönden hem de özgürce gezme imkanı sunması ile büyük avantaj sağlamaktadır.

Bir yeşil pasaporta sahip olmayabilirsiniz, ancak kimler;  yeşil pasaporta sahip olabilir. Merak ediyorsanız, belki de bu pasaporta sahip olabilecek kişi kriterlerine siz de sahipsinizdir.

Kamu Görevlileri ve Sözleşmeli Devlet Memurları

Devlet kadrosunda çalışan memur bireylerin zaman içinde memuriyet derecesi yükselmektedir. Dolayısıyla bu şarta bağlı olarak yeşil pasaporta sahip olmak daha ; kolay hale gelir yani yeşil pasaport alma hakkına sahip olurlar. Kadrolu yada sözleşmeli olarak çalışıp çalışmamanız hiçbir şeyi değiştirmez. Ancak 1-2 yada 3.dereceden kadrolu olarak çalışıyorsanız sizinde yeşil pasaporta sahip olma hakkınız vardır.

Emekliler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Eğer çalışmış olduğunuz süre içinde yeşil pasaport alma hakkı elde ettiyseniz yada çalıştığınız zaman içinde yeşil pasaporta sahip iseniz, bu hakkınızı kaybetmezsiniz. Yani yeşil pasaportunuzu ömrünüz boyunca kullanabilirsiniz.

Belediye Başkanları, Eski Bakanlar ve TBMM Eski Üyeleri

Kimler yeşil pasaport alabilir? sorusunu en çok soranlardan birisi de belediye başkanlarıdır. Belediye Başkanları normal şartlarda görev süreleri tamamlandığında bordo pasaporta dönerler ancak eğer 1.dereceden emekli olurlar ise yeşil pasaport kullanmaya devam ederler.

TBMM üyeleri ve eski bakanlar görevleri esnasında kullanmış oldukları siyah pasaportun yerini görevlerini tamamladıklarında yeşil pasaporta bırakırlar.

Yeşil Pasaport Alabilen Aile Üyeleri Kimlerdir?

Önemli sorulardan biri de aile bireyleri arasından kimlerin yeşil pasaporta sahip olabileceğidir. 18 yaşına kadar olan çocuklar anne yada babalarına bağlı olarak yeşil pasaport alabilir. 18 ila 25 yaş arası öğrenime devam eden ve çalışmayan çocuklar da yeşil pasaport alma hakkına sahiptir. Ancak okuduklarına dair belgeye sahip olmaları gerekmektedir.

Herhangi bir şarta bağlı olmadan tüm eşler yeşil pasaport alabilmektedirler. Engelli olan çocuklara ise yaşları kaç olursa olsun yeşil pasaport verilir.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Vizesiz Ülkeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu