Oturma İzni

İsviçre Oturma İzni Nasıl Alınır? İsviçre’ye Nasıl Yerleşilir?

İsviçre’de ziyaret etmek, yaşamak, çalışmak veya okumak istiyorsanız vize veya başka bir izin başvurusunda bulunmanız gerekebilir. Bu temel rehber, Avrupa vatandaşları için İsviçre dışında Avrupa’ya hareket edenlere göre farklı kurallar geçerli olduğundan, hangi İsviçre izninin sizin milliyetinize ve duruma bağlı olarak ihtiyacınız olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaktır.

İsviçre’deki göçmenlik meseleleri, AB’nin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelen göçü, AB’nin hareket özgürlüğü politikasına karşı, çoğunluk referandumu sonrasında gerginlik oldu. AB henüz sınırlara katılmayı kabul etmemiş olsa da, son raporlar İsviçre diplomatlarının İsviçre’nin AB’den göç etmesine izin verecek bir “koruma maddesi” olduğunu, ancak belirli seviyelerin dolduğunu gösteriyor.

İsviçre’de oturma izni nasıl alınır?

 

İsviçre vizesi almak için gerekli görülen evraklar:

  • Geçerli bir pasaport / seyahat kimliği belgesi;
  • Biyometrik fotoğrafı
  • Yolculuğunuzun bir sonraki aşaması için bir uçak bileti;
  • Bir sonraki ülkeye giriş için ilgili seyahat belgeleri ve vizeler.
  • Pasaportunuz veya seyahat numaranız;
  • Kaza sigortası dahil sağlık sigortasının kanıtı;
  • Yeterli mali kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamak için banka veya maaş bildirimi.

İsviçre’de 90 günden daha uzun süren her yabancıya oturma izni, hatta AB / EFTA vatandaşları almaları gerekmektedir.

AB / EFTA vatandaşı olmayanların ikamet hakkı vardır ve her dava bireysel şartlara göre kararlaştırılmıştır. İsviçre’ye yerleşmeden önce yaşamak istediğiniz yerel kanton göçmenlik ofislerine başvurmalısınız. İsviçre, 26 kanton veya bölgeden oluşan federal bir cumhuriyettir. Her kantonda çalışma izni vermekle yükümlü olan kanton göçmenlik daireleri ve çalışma izninden sorumlu olan kanton işçi büroları bulunmaktadır. Bütün kantonlar aynı federal yasalar altında faaliyet gösterse de, her kantonun bölgeye göç konusunda bazı özerklikleri vardır. Bu nedenle, bireysel kantonlar çalışma ve ikamet izinleri ile ilgili şartlar için ilk kaynaktır.

İsviçre Oturma İzni Nasıl Alınır? İsviçre’ye Nasıl Yerleşilir?

İsviçre ikamet izni türleri:

Permit L (kısa süreli ikamet izni): Bir yıla kadar geçerli olan, ancak yenilenebilen ancak toplamda sadece 24 aya kadar olan bir biyometrik kart. Genellikle belirli bir iş / şirket ile bağlantılıdır ve işleri değiştirirseniz otomatik olarak yeni bir izin alamazsınız.

B (başlangıç ​​veya geçici ikamet izni): Normalde bir yıl için geçerli olan ve yenilenebilen bir biyometrik karttır. En az bir yıl süreli iş sözleşmeniz olmalı ya da bir üniversite kursuna katılmalısınız. İş kotasına tabi olabilen sınırlı sayıda bu izin vardır. İzin verilen kantonda yaşamak gibi kısıtlamalar da olabilir veya belirli bir işe bağlı olabilir.

C (yerleşim izni): İsviçre’de daimi ikamet izni verir ve süresiz olarak yenilenebilir. Bu biyometrik kart genellikle yalnızca İsviçre’de 10 yıllık sürekli ikamet sonrasında verilir. ABD ve Kanada vatandaşlarının sadece beş yıl sürekli İsviçre’de yaşamak zorundadır. Bu izin ile işveren ve işlerinizi dilediğiniz gibi değiştirebilir, serbest meslek sahibi olabilir ve İsviçre’de istediğiniz her yerde yaşayabilirsiniz.

G (sınır ötesi banliyö izni): Bu izin İsviçre’de çalışan ancak başka bir ülkede (özellikle İsviçre’de yaşamanın maliyeti çok fazla olmayan) yaşayanlar içindir. Bu, her yıl yenilenebilen yıllık izin belgesidir. Size herhangi bir konut hakkı vermez ve oturma iznine dönüştürülemez.

Diğer ikamet izinleri: Ruhsat Ci (hükümetler arası örgütler / yabancı elçilik işçilerinin akrabaları için); F (geçici olarak kabul edilen yabancılar için – kendi ülkelerine geri gönderilen ancak bir sebepten İsviçre’yi terk edemeyen kişiler); N (sığınmacılar için izin); ve S (korunmaya muhtaç kişi).

Burada verilen bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belirli durumlarınız için İstanbul İsviçre konsolosluğu veya büyükelçiliğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Norveç Oturma İzni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Norveç Oturma İzni, Norveç Oturma İzni Almak ve Norveç Oturma İzni Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu