Vatandaşlık İşlemleri

İsveç Vatandaşlık Şartları

İsveç vatandaşlığı almak için çeşitli şartlar sunuluyor. 18 yaşını doldurmuş olmak, vatandaşlık başvurusu için ilk koşullar arasındadır. Kimliğinin kanıtlanmış olması, sicilin temiz olması ve sabıkasız olunması gereklidir.

İsveç vatandaşlığı başvuruları için PUT- daimi oturum izni olması gerekiyor. Belirli süre boyunca İsveç’te yaşamış olmak, vatandaşlık başvurusu için gerekli şartlar arasında yer alır.

İsveç Vatandaşlığı Almak İçin Neler Gereklidir?

İsveç vatandaşlığı için 18 yaş altında olan çocuklar, velileri ile başvuru yapabilirler. İsveç’ten öncelikle uzun süreli oturum belgesinin alınması gereklidir. Çalışma izni, oturum izni, eğitim uzun süreli vizesi gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak alınan İsveç uzun süreli vize ile vatandaşlık başvurusu yapılabilir.

İsveç ulusal vize, uzun süreli oturum olanağı sağlar. Türkiye’den yapılan vize başvurularında İsveç Büyükelçiliği Ankara, tüm başvurular için onay veren kurum olarak faaliyet gösteriyor. Başvuru formu, vize evrakları ve gerekli tüm belgeler ile İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Konsoloslukları, Fahri Konsolosluklar veya vize başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yapılabilir.

Alınan ulusal vize ile belirli süre İsveç’te ikamet edilir. Vize kapsamına göre çalışma izni ayrıca alınabilir. Daimi ikamet izninin alınması ise istenilen zamanda İsveç’e giriş yapabilme, İsveç’te çalışma ve yaşama olanağı sağlar.

İsveç Vatandaşlık Şartları

İsveç Oturum İzni İçin Gerekenler

İsveç oturma izni için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • İsveç’te aile bağlarına dayalı bir ziyaret içeriğinin olması
  • Çalışma ve iş etkinlikleri
  • Eğitim
  • Serbest meslek etkinlikleri

Oturum izni alan kişilere, ikamet olanağı veriliyor. Verilen biometrik UT kartı, İsveç’te oturum iznini gösterir belgedir. Biometrik parmak izi ve biometrik fotoğrafın yer aldığı kart ile belirlenen süre boyunca İsveç’te ikamet sağlanabilir. Vatandaşlık başvurusu içinse, İsveç’te kısa veya uzun süreli ikametin sağlanmış olması gereklidir.

İsveç Vatandaşlığı Başvurusu

İsveç’te 5 yıllık oturum izninden sonra, belirtilen süre boyunca İsveç’te yaşamış olmak, geçimini rahat sağlıyor olmak, İsveççe dil becerisinin geliştirilmiş olması veya İsveç vatandaşı biri ile evlilik yapmak, vatandaşlık başvurusu olanağı sağlıyor.

İsveç’e uyum sağlamak, suç işlememek ve toplum kurallarına uyum sağlamak, vatandaşlık başvurusunda olumlu puan kazandırır.

Bir önceki yazımız olan Avustralya Vatandaşlık Şartları başlıklı makalemizde Avustralya Vatandaşlık Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu