Vatandaşlık İşlemleri

İspanya Ev Alana Vatandaşlık Veriyor

Bir çok kişinin hayali olan güzel ve gelişmiş ülkelerden birisi İspanyadır, çıkardığı bir uygulamayla kendisinden
vatandaşlık isteğinde bulunmayı düşünen diğer ülke vatandaşlarına büyük kolaylık sağlamıştır.

Evet gerçekten de böyle ispanya ev alana vatandaşlık veriyor İspanya devletinin çıkardığı bir yasa ile ev alan kişiler aynı zamanda ülkenin resmi vatandaşı olma hakkını da kazanmaktadır.

Avrupa Birliği Yollarının Tıkanması ve İspanya’nın Öneminin artması

Geçtiğimiz 2016 senesi itibariyle Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin bozulmasının ardından Türk
vatandaşları için çok zor bir hale gelen Avrupa’da serbest bir şekilde dolaşma hakkı, Avrupa Birliği üyelerinden olan
İspanya’nın öneminin artmasına neden olmuştur. Buna istinaden Avrupa Birliği ülkelerinde serbest bir şekilde dolaşmak  isteyen Türk vatandaşları İspanya vatandaşlığı alarak bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

İspanya vatandaşlığı almak geçmiş yıllarda nazaran zor olsa da, son çıkarılan yasa ile birlikte ülke sınırları dahilinde gayrimenkul ile ev alan herkese İspanya resmi vatandaşlığı verilmesi pek çok kişiyi  sevindirmiştir

İspanya’nın Vatandaşlık Verme Şartları

Ülke sınırları içerisinde belirli miktarlarda gayrimenkul üzerine yatırım yapan kişilere en önce ülkede oturma izni verir. Oturma izni verildikten sonra ise ilerki süreçlerde kişilere önce ülke pasaportu çıkartma ve sonrasında da yasal vatandaşlık imkanı sunulmaktadır. Yazlığını değiştirmek isteyenler veya yurt dışından bir yazlık almayı düşünenler kişiler için ideal olabilecek bu sistemle İspanya vatandaşı olabilmek oldukça kolay hale gelmiştir.

İspanya’dan Vatandaşlık Almak Neden Avantajlıdır?

İspanya’dan alınan vatandaşlığın avantajlarından birisi daha önceden belirtilmiş olduğu gibi Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilme imkanı sunmasıdır. Ancak İspanya devlet  vatandaşlığının tek faydası bununla sınırlı değildir. Güney Avrupa’da yer almasıyla İspanya Türkiye’ye oldukça benzer bir iklime sahip olan sıcak bir ülkedir ve bu sebeple Türk vatandaşları için vatandaşlık alma konusunda ideal sayılabilecek ülkelerdendir.

İspanya’nın özellikle kültürü ve yaşam tarzı da Türklere uygun olduğu için buradan alınacak olan bir vatandaşlık diğer pek çok ülkeye göre daha avantajlı bir seçimdir.

İspanya’dan Vatandaşlık Alma Konusunda Süreç Nasıl İlerlemektedir?

İspanya ekonomisi ile bütün dünya ülkeleri üzerinde her zaman ön planda olmayı başarması sebebiyle vatandaşlık almanın çeşitli yolları bulunur. Bu yollardan son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemi olan gayrimenkul ile ev alıp ülke vatandaşı olma sisteminde ise elinde yeterli maddi imkanı bulunan kişiler ülke içerisinde yer alan gayrimenkullerden birisine veya birkaç tanesine toplamda 500.000 euro değerinde para harcadıkları takdirde yasal olarak ülke vatandaşı kabul edilirler.

500.000 Euro Verildikten Sonra Nasıl Devlet Vatandaşı Olunur?

Ülkenin herhangi bir bölgesinden aldığınız gayrimenkulden sonra İspanya devletine başvurarak kısa sürede ülkede oturma izni alınır. 15 gün içerisinde çıkan oturma izninden sonra 1 sene boyunca İspanya’da özgürce oturma hakkı kazanmış olursunuz. Alınan oturma izni 2 kereye mahsus olmak üzere 2 yıl boyunca sürecek şekilde uzatılabilir.

İspanya’da toplamda 10 sene oturduğunuz zaman kalıcı oturma hakkı veya ispanya vatandaşlığı için ülkenin hükümetine başvuruda bulunabilirsiniz.Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta; 10 yıllık oturma izni boyunca İspanya’da yaşama zorunluluğu olmamasıdır. İspanya vatandaşı olabilmek için oturma izni almış olanlar sadece oturma izinlerini yenilemek için ispanyaya gidip yenileme yapmaları mümkündür yenileme zamanlarının dışında ispanyada bulunmak zorunda değillerdir. İspanya vatandaşlığı almak için oturma iznini yeniledikten sonra bulundukları ülkeye geri dönüş yapmaları ve zamanın geri kalan kısımlarını bu şekilde geçirmeleri mümkündür. Bu sayede ispanya vatandaşlığı almak için kalan zamanlarını doldururken aynı zamanda kendi ülkelerinde çalışabilirler ve İspanya vatandaşı olma hakkı kazanılmış olur.

Bir önceki yazımız olan Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu