Gezi RehberiVatandaşlık İşlemleriVize İşlemleri

Green Card Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Green Card alacak olan kişinin fotoğrafı ile ailesinin son 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafları bulunmalıdır. Green Card Fotoğrafı Nasıl Olmalı

Green Card alacak olan kişinin fotoğrafı ile ailesinin son 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafları bulunmalıdır. Green Card Fotoğrafı Nasıl Olmalı Fotoğraflar başvuruya kesinlikle eklenmesi gerekir. Başvuruya grup halinde çekilmiş olan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Green Card için hazır edilecek fotoğrafların belli standartları olması şarttır. Bu sebepten dolayı daha önce bu iş için çekim yapmış olan fotoğrafçılarla çalışmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Fotoğraflar Nasıl Alınmalı?

Fotoğrafınızın mutlaka dijital bir kamera ile çekilmesi gerekir. Diğer alternatif ise elinizde var olan fotoğrafı tarayıcı yardımı ile dijital ortama aktarmaktır. Dijital ortamdaki fotoğraf üzerinde boyutlandırma veya diğer değişiklikleri yaptırabilirsiniz. Ancak bu işlem yapılırken fotoğrafın orijinal oranı mutlaka korunması gerekir. Resmin uzunlamasına veya enlemesine orantısız görünmemesi gerekmektedir.

Fotoğraf İçeriği

Katılımcının yüzünün tamamı ile beraber omuz ve boyun kısımlarının görünmesi şarttır. Fotoğraf ise mutlaka ön cepheden, düzgünce çekilmelidir. Fotoğrafta gözlerin mutlaka açık olması ve gülümsemenin olmaması gerekir. Çekilen fotoğrafta omuzdan aşağıdaki bölüm kesinlikle görünmemelidir. Fotoğraf karesi içerisinde başka bir insanın görüntüsü veya diğer nesneler hiçbir şekilde yer olmamalıdır. Fotoğrafın son alt ay içinde çekilmiş olması ve pozun dikey olması da önemli hususlardan biridir.

Fotoğrafta Baş Pozisyonu

Fotoğrafı çekilecek olan kişi kameraya direkt olarak bakmalıdır. Başın hafif bir şekilde yana bakması halinde bile fotoğraf geçersiz kabul edilebilir. Fotoğraf uzunluğunun %50 – %69 kadarını başın uzunluğu, çene ve saç dahil olacak şekilde kaplamalıdır. Göz uzunluğu ise resmin alt kısmından göz seviyesine kadar olan bölümdür. Bu uzunluğun resmin uzunluğunun %56 – %69 arasında olması önemli bir unsurdur.

Fotoğrafta Diğer Detaylar

Fotoğrafın arka planı kişinin gölgesinin bile görünmeyeceği şekilde düz beyaz renk ile çevrelenmiş olması gerekir. Fotoğrafın üzerinde herhangi bir nokta ve piksel belirtisinin olmaması gerekir. Fotoğraf çektiren kişinin üzerinde gözlük, şapka yada yüzü kapatan tüm aksesuarların çıkartılması gerekir. Ancak şapka sadece dinsel nedenler ile takılmış ise ve yüzü kapatmıyor ise kullanılabilmektedir. Günlük olarak gözlük kullananlar için ise fotoğrafta renksiz lensler, çerçeve ve parlak detaylar olmayan modeller kullanılabilmektedir. Bunun haricinde fotoğraf üzerinde parlaklık, ışık, kontrast ayarları ile çok oynanmamalıdır; kişinin reel ten, saç ve göz renginde değişiklikler yapılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kimler Yeşil Pasaport Alabilir? başlıklı makalemizde Kimler Yeşil Pasaport Alabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu