Oturma İzni

Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır?

90 gün boyunca Finlandiya’da kalmayı planlıyorsanız ya da ikamet etmek istiyorsanız, AB ya da dengi bir vatandaşlık ile birkaç prosedürün dışında sorunsuz alabiliyorsunuz. AB vatandaşlığı olmayan Türk vatandaşlar ise Finlandiya oturma izni için, Türkiye Fin Büyükelçiliği ya da Fin Konsolosluğu’na müracaat etmelidir.

AB vatandaşıysanız veya eşdeğer bir kişiyseniz, Finlandiya’ya oturma izni istemeyeceksiniz.

Finlandiya oturma izni nasıl alınır?

  • İkamet izni geçici veya kalıcıdır (P). Konaklamanın niteliğine bağlı olarak, geçici oturma izni, sabit süreli (B) veya sürekli oturma izni olarak verilir.
  • Özellikle daha kısa bir geçerlilik süresine sahip olmadıkça, ilk izin genellikle bir yıl için verilir. Sürekli ikamet izinleri bir defada en fazla üç yıl uzatılabilir.
  • Eğer bir çalışan veya serbest meslek sahibi için sabit süreli ikamet izniniz varsa, izniniz bir defada en fazla bir yıl süreyle sabit süreli olarak uzatılabilir. Ruhsat verme önkoşullarının hala geçerli olması halinde, iki yıllık geçici konaklamadan sonra sürekli ikamet izni verilebilir.
  • Sürekli ikamet iznine bağlı olarak dört yıl kesintisiz olarak Finlandiya’da ikamet ettiğinizde daimi ikamet izni verilebilir.

Finlandiya’ya hareket eden bir kişi öncelikle kendi ülkesindeki Finlandiya diplomatik misyonundan veya Finlandiya’yı temsil eden bir Schengen ülkesinin diplomatik misyonundan oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır?
Finlandiya Oturma İzni

Finlandiya vatandaşı ile birlikte yaşamak

Eğer eşinizdeki ortağınız Finlandiya’da yaşayan veya Finlandiya’ya gidecek bir Fin vatandaşı ise, aile bağları temelinde kendiniz için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda ikamet izni verilebilir:

  • Eşinizle en az iki yıl birlikte çalıştınız – birlikte yaşamanızın bir kanıtı, örneğin bir kira sözleşmesi veya
  • Bir çocuğun birlikte yaşadığı eşinizle birlikte ortak velayetiniz var, bu durumda en az iki yıllık birlikte yaşamanın geçerli olmayacağı

Fin vatandaşı ile evlilik / kayıtlı ortaklık

Eğer eşiniz Finlandiya’da yaşayan veya Finlandiya’ya gidecek olan Finlandiya vatandaşı ise, aile bağları temelinde kendiniz için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Aynısı, aynı cinsiyetten, ortaklığını kaydeden kişiler için geçerlidir. Finlandiya vatandaşı olan bir “ortak-nikah evliliği” olarak anılan kişilere sahipseniz, bu temelde oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Oturma izni çocuklar, vesayet veya diğer aile ilişkileri temelinde de uygulanabilir.

Oturma izni başvurunuz Finlandiya Göçmenlik Servisi tarafından karar verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Oturma İzni Veren Ülke başlıklı makalemizde  En Kolay Oturma İzni Veren Ülkeler Nedir, 1En Kolay Oturma İzni Veren Ülke ve wn Kolay Oturma İzni Veren Ülke Hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu