Vatandaşlık İşlemleri

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Doğmadığınız bir ülkenin vatandaşı olmak Her zaman kolay olmayabiliyor. Fakat bazı ülkeler karşılığında para alıp size vatandaşlığını verebiliyor. Sizler için kolay bir şekilde vatandaşı olabileceğiniz ülkeleri listeledik.

Amerika Birleşik Devletleri

Hayaller ülkesi Amerika’nın vatandaşı olmak için en çok kullanılan yol EB-5 vizesi almaktır. Bu vizeyi alabilmek için iki farklı yol mevcuttur. EB-5 vizesine sahip olmak için gereken belirlenen miktarlarda para yatırımı yapmak. Her sene onlar tarafından belirlenen bir yatırım bölgesine 500.000 dolarlık yatırım yapmanız ya da bir Amerikan şirketine 1 milyon dolar yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu yatırımları yapmanızın ardından size şartlı ikamet izni veriyorlar. Bu İznin verilmesinden iki sene sonra Yatırımcı ve ailesi Amerika vatandaşı olma hakkını elde ediyor.

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler
En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Güney Kıbrıs

Avrupa birliği üyesi olan Güney Kıbrıs 2 milyon Euro’luk bir yatırım karşılığında size vatandaşı olma imkanı sunuyor. Yatırım yaptığınız Mali üç sene sonra satmanıza izin veriyor. Aslında bakıldığı zaman Güney Kıbrıs vatandaşı olmak için bir para Ödemiş olmuyorsunuz.

Portekiz

Portekiz size her iki senede bir yenileme hakkına sahip olduğunuz oturma izni veriyor. Bu şekilde ülkede altı sene ikamet edenlere vatandaşlık hakkı veriliyor. İki senelik oturma izni alabilmeniz için en az 350.000 dolarlık yatırım yapmanız yeterli.

Malta

Malta 2013 senesinden bu yana geçerli olan bir yasa ile 650.000 Euro karşılığında vatandaşlık hakkı satmaktadır. Evli olanlar işi için ek olarak 50.000 Euro daha ödüyor. Kişinin 18 ile 25 yaş aralığında evlenmemiş çocuğu var ise bunlar için de ek olarak 50.000 Euro ücret talep ediliyor.

Avusturalya

Ülkedeki herhangi bir şirkete 1.500.000 dolarlık yatırım yapmanız ülkenin vatandaşı olmanız için yeterli bir şart.

Kanada

Üç sene Kanada’da yaşadıktan sonra 800.000 $ vererek ülkenin vatandaşı olabiliyorsunuz. Ayrıca size yaşamanız için tek bir eyalet sunuyorlar. Quebec.

Bulgaristan

Ülkenin beş sene garantili olan bir devlet tahvili için 448.000 Euro yatırım yapana vatandaşlık veriliyor.

İspanya

Ülkeden 5000 Euro değerinde gayrimenkul alana on sene sonra vatandaşlık için başvuru hakkı veriliyor. Ülke başvuruları büyük bir kısmını kabul ediyor.

Antigua ve Barbuda

Ülkenin ulusal kalkınma fonuna 250.000 dolarlık bir bağış yaparak vatandaşı olabilirsiniz.

Yunanistan

Ülkeden vatandaşlık hakkı alamıyorsunuz fakat 250.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın alırsanız ülkede kalıcı oturma hakkına sahip olabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Vatandaşlık Alınan Ülkeler başlıklı makalemizde Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Kolay Vatandaşlık Veren Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu