Oturma İzni

En Kolay Oturma İzni Veren Ülke

Bir ülkeye giriş yapan uluslararası yolculara ve bir turist vizesinin sınırlarının ötesinde bir süre boyunca orada veya bazen çalışabilme yetkisi vermek için uzatılmış vize veya ikamet izni verilir. Özellikle iş sahası geniş olan ülkelerden oturma izni alınmaktadır. Her ülkenin farklı gereksinimleri vardır. Amaçlanan mesleğiniz, menşe ülkeniz ve planlanan kalış süreniz uzatma vizesi almada tüm faktörlerdir. Bir diğer faktörler; yaşam standartlarının ve ülke refah seviyesinin yüksek olması, sosyal hak ve özgürlükler, hukuk vb. konularda güvence verilmesi de aynı şekilde oturum izni almak için başlıca nedenler arasında gösterilmektedir.

En kolay oturma izni veren ülkeler kendi aralarında maliyete göre değişmektedir. En kolay oturma izni veren ülkelerden birkaçını sizler için derledik.

1.Panama

Vatandaşlığa giden yol ile en kolay ikamet programı Panama’dır. ABD, AB, İngiltere, vb. gibi ilk 50 ülkeden geliyorsanız, yalnızca 20.000 ABD doları tutarında bir yatırımla Panama’dan ikamet alabilirsiniz. 5 yıllık ikamet sonrası vatandaşlık ve ikinci bir pasaport için başvurabilirsiniz. Panama’dan bir pasaport vize olmadan 127 ülkeye girecek, bu da çok iyi bir seçenektir. Daha iyi bir pasaport istiyorsanız, 500.000 ila 1 milyon Euro’luk bir yatırımla Portekiz’e bakmanız gerekecektir.

2.Belize

Belize, emekliler için en kolay ikamet programıdır. Garantili ödemelerde ayda 2,000 dolar varsa, QRP programlarıyla Belize sakini olabilirsiniz. Belize, emeklilere ve sabit gelirlere sahip olmaya odaklanmıştır. Ancak, hak kazanmak için emekli olmanıza gerek yok. Aylık emeklilik veya garantili bir pasif gelir akışı ile 45 yaşın üzerindeki herkes QRP’yi kullanabilir.

En Kolay Oturma İzni Veren Ülke
En Kolay Oturma İzni Veren Ülke

3.Bulgaristan

Bulgar ikametgâhı almak, oy hakkı dışında bir Bulgar vatandaşının tüm haklarını size verecektir. Ayrıca ülkeye vizesiz olarak istediğiniz kadar girip çıkabilirsiniz. Daimi ikametgâh almanın en iyi yolu, bir yıl boyunca geçerli olan ve her yıl sonra yenilenebilecek uzun süreli oturma izni almaktır. Başka bir rota ise; Yatırımcı Programı. Bunu seçerseniz, 5 yıllık bir yatırım dönemi için 500.000 Euro’luk bir “Devlet Tahvili Portföyüne” yatırım yapabilirsiniz. Beş yıllık sürenin sonunda, tam tutar size herhangi bir faiz getirilmeden iade edilecektir. Yatırım yaptıktan sonra, ikametiniz altı ila dokuz ay içinde verilebilir. Vatandaşlık da sadece iki yıl içinde hızlı takip edilebilir. Bulgar ikametgâhı olması da size Schengen bölgesinde vizesiz seyahat imkânı verir.

Bir önceki yazımız olan Fransa Oturma İzni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Fransa Oturma İzni, Fransa Oturma İzni Almak ve Fransa Oturma İzni Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu