Oturma İzni

Çin’de Yaşamak İstiyorum. Çin Oturma İzni Nasıl Alınır?

Çin’de oturma izni nasıl alınır?

Çin’de yabancılar tarafından daimi ikamet için yapılan başvuruları inceleme ve doğrulama yetkisi, merkezi hükümetin hemen altındaki çeşitli illerin, özerk bölgelerin veya belediyelerin kamu güvenlik idareleridir. Yabancılar tarafından daimi ikamet için açılan başvuruların incelenmesi ve onaylanması, Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından gerçekleşir.

Başvuru sahibi veya evlenmemiş ve 18 yaşın altında olan başvuranın ebeveyni, kalıcı ikamet başvurusunda bulunabilir veya başvuruyu sunması için üçüncü bir tarafa emanet edebilir. Başvuruda bulunan üçüncü bir tarafın başvurusu halinde, başvuru sahibi tarafından verilen vekaletnamenin temin edilmesi gerekir. Yurtdışından başvuranlar tarafından verilen vekaletname, ülke veya bölgelerdeki Çin elçilikleri veya konsolosluk ofisleri tarafından onaylanmalıdır.

Çin’de Yaşamak İstiyorum. Çin Oturma İzni Nasıl Alınır?

  1. Çin’de kalıcı ikamet izni verilen Yabancılar Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından Yabancılar Daimi İkamet Belgesi verilecektir. Başvuran, yurtdışında iken, Kamu Güvenliği Bakanlığı, Yabancılar Daimi İkametgahı Uygunluk Formunu verecektir, başvuru sahibi, formun gücü ile ilgili olarak vize başvurusu yapmak için Çin elçiliklerine veya konsolosluk ofislerine gitmeli ve Kalıcılık Belgesi edinmelidir.
  2. Sürekli ikamet izni verilen yabancılar, Çin’de her yıl birikimden üç aydan fazla kalmalıdır. Bazı gerçek ihtiyaçlardan dolayı bu gereklilikleri yerine getiremedikleri halde, doğrudan ikametgahı bulunan merkezi hükümetin altındaki illerin, özerk bölgelerin veya belediyelerin kamu güvenlik idaresinden onay almaları gerekmektedir. Ancak, Çin’deki beş yıllık bir süre içinde kalmak bir yıldan kısa olmamalıdır.
  3. Yabancılar Daimi İkametgahının geçerliliğinin süresi veya Yabancılar Daimi İkametgahı Sertifikası’nın değiştirilmiş halleri veya Yabancılar Daimi İkametgah Belgesi’nin kaybolması veya zarar görmesi halinde, sertifika sahipleri kamu güvenliğine başvurmalıdır. Kamu güvenliği yetkilisi, sertifika sahiplerinin Çin’de kalıcı ikametgahı sürdürmek için niteliklerini kaybetmediğini düşünürken, bir ay içinde sertifikaları değiştirmeli veya yenilemelidir.
  4. Yabancılar Daimi İkametgahı Yabancılar Holding Sertifikalarının geçerliliğinin sona ermesinden bir ay önce sertifikaların yenilenmesi için başvuruda bulunmalıdır. Sertifikaların içeriği değişmiş olsa da, sahipler değişikliklere bir ay içinde değişim veya yenileme başvurusunda bulunmalıdır. Sertifikaların zarar görmesi veya kaybedilmesi durumunda, sahiplerinin zamanında sertifika veya sertifika değişikliği başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Oturma İzni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Aile İkamet İzni, İnsani İkamet İzni ve Kısa Dönem İkamet İzni hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu