Vatandaşlık İşlemleri

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Bulgaristan çifte vatandaşlığı nasıl olunur? Hem Türkiye hem de Bulgaristan vatandaşı olmak mümkün mü? bu konuları merak eden okuyucularımız için hazırladığımız bu içeriğimiz de Bulgaristan çifte vatandaşlığı konusunda ayrıntılı bilgiler verdik.

Gereken şartların sağlanması durumunda Bulgaristan vatandaşlığını almak mümkündür. Çifte vatandaşlığın kazanılması Bulgaristan’da mümkündür kişilerin her iki ülkenin de vatandaşı olma hakkı vardır. Başvuru sırasında yalnızca Bulgaristan vatandaşlığına değil çifte vatandaşlığa başvurulması gerekir. Bunu yaparak kişi, her iki ülkenin de vatandaşlık haklarından faydalanabilir. Bulgaristan çifte vatandaşlığı almak için ekstra bir durum gerekli değildir. Vatandaşlık için başvuruda bulunan ve gerekli şartları sağlayanların çifte vatandaş olması mümkündür.

Göçmenlik ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan çifte vatandaşlık almak isteyenlere göçmenlik fırsatı sunar Bir kişi eğer 1951-1978 yılları arasında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmişse vatandaşlık talebinde bulunulabilir. 1950 yılından sonra artan göçler sebebiyle çok sayıda vatandaşını gönderen Bulgaristan, giden vatandaşlarını geri kazanabilmeyi mümkün kılar.

Göçmenlik ile vatandaşlık elde etmenin iki temel şartı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, hala yaşıyor olmak ikincisi ise Bulgaristan’da doğmuş olmaktır. Eğer göç eden vatandaşlar hala yaşıyorsa ve doğum yerleri Bulgaristan’da bir yerdeyse vatandaş olabilmeleri mümkündür. Bu fırsatla Bulgaristan çifte vatandaşlık imkânını Türk vatandaşlarına da sunmuştur. Kişi, vatandaşlık aldıktan sonra çocukları için de başvuru yapma şansına sahiptir. Bir sonraki nesil içinse her 5 senede bir defa başvuru fırsatları tanınmaktadır.

Doğum ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan’da çifte vatandaşlık hakkı kazanmak isteyenler için doğum ise bir diğer seçenektir Anneden veya babadan herhangi birisinin Bulgaristan vatandaşı olması halinde bebeğin de Bulgar vatandaşı olması mümkün olmaktadır. Vatandaşlık için temel koşul, Bulgaristan sınırları içerisinde dünyaya gelmiş olmasıdır. aynı zamanda evliliğinin yasal olması da bebeğin vatandaşlık elde etmesi için önemli bir şarttır.
[adinserter block=”2″] 18 yaşın altında olan çocuklar için vatandaşlık almak daha zordur. Bu sebeple Bulgaristan vatandaşlığı düşünen kişilerin bebeklerini Bulgaristan’da dünyaya getirmesi gerekmektedir. Ana ya da babadan biri Türk diğeri Bulgar olması halinde bebeğin çifte vatandaşlık hakkı doğar.

Etnik Köken ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan’da çifte vatandaş olmak isteyenler kişiler aileleri aracılığıyla bu durumu mümkün hale getirebilirler. Ailede veya büyüklerden herhangi birinde Bulgar varsa bu durumda vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz. Temel şartın gerçek bir Bulgar bağı olduğu unutulmaması gerekir. Ailenizde hem Bulgar hem de Türk vatandaşı olanlar kişiler kabul edilmemektedir. Doğma büyüme Bulgar olan kişiler ile olan bağınız sizin etnik köken ile vatandaşlık almanızı mümkün hale getirecektir.

Bulgaristan’da çifte vatandaşlık hakkı kazanmak için Konsolosluklara başvuru yaptığınızda gerekli evrakların yanında size hangi yolla vatandaşlık talebinde bulunacağınız sorulacaktır. Bu soruya en iyi cevabı elinizdeki belgelerle verebilirsiniz.. Aile bağınızı ortaya koyarak vatandaşlık hakkınızı elde edebilirsiniz.
[adinserter block=”2″]

Evlilik ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Hem Bulgaristan hem de Türkiye vatandaşı olmak isteyen kişiler için evlenmek oldukça iyi bir seçenektir. Bulgaristan vatandaşı olan biriyle evlilik yaptığınızda uzun süreli vize temin etmeniz gerekecektir. Uzun süreli vize ve çalışma izni ile ülkede ikamet etmeniz, çalışmanız mümkündür Daha sonra evliliğinizin gerçekliğini kanıtlamanız beklenir. Geçirilen yasal sürenin sonunda evliliğinizin gerçek olduğu anlaşıldığında oturma izni almanız mümkün hale gelecektir. Öncelikle uzun süreli vize ardından oturma izni alınacaktır. Oturma izninizi almanızın ardından çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Bulgaristan’da çifte vatandaşlık için başvuruda bulunduğunuzda 5 yıl ikamet zorunluluğunuz vardır. Şayet evlenerek başvuru yaparsanız evliliğinizi ispat etme aşamasında bu süreyi bitirmiş olursunuz. Daha sonra çifte vatandaşlık hakkını kazanmış olursunuz.

Yatırımcı Kimliği ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan’da çifte vatandaşlık almak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bir diğer yöntem ise yatırımcı olmaktır. Ülke sınırları içinde şirket ortaklığı veya bir iş yeri açma kapasitesine sahipseniz bu durumda ülkeye sağladığınız ekonomik katkı sebebiyle vatandaşlık hakkına sahip olmaktasınız. Bütçenizin en az 512.000 Euro olması gerekir, aynı zamanda daha yüksek bütçe ile girmeniz de mümkündür.

Bulgaristan Çifte Vatandaşlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bulgaristan çifte vatandaşlık hakkı için öncelikle 18 yaşından büyük olmanız gereklidir. 18 Yaşından küçük kişilerin çifte vatandaşlık başvurularını ebeveynleri yapmalıdır. Kendileri şahsi olarak başvuru yapmak istediklerinde 18 yaşından büyük olmalıdırlar.
[adinserter block=”2″] Başvurularınızın incelemesinin yapılması için Türkiye vatandaşı olduğunuzu ve Bulgaristan’da ikamet ettiğinizi ispat etmeniz gerekir. Faturalar veya çalışma belgeleri bu süre zarfında sürekli elinizin altında bulunmalıdır. Çifte vatandaşlık için herhangi bir suç işlememiş olmalısınız. Herhangi bir suç işleyen kişiler çifte vatandaşlık haklarından yararlanamazlar. Hem Bulgar hem de Türk kimliğine sahip olan kişilerin her iki ülke dilini de iyi oranda bilmeleri gerekmektedir. Vatandaşlık başvuruları değerlendirilirken dil ile ilgili mülakat sınavına alınacağınızı unutmamalısınız. Çifte vatandaşlık için dil sınavını geçmemeniz vatandaşlık başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu sebeple dili iyi konuşmanız gerekmekte ve yazı diline de hâkim olmalısınız.

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık için Nereye Başvuru Yapılır?

Bulgaristan çifte vatandaşlık başvurusu için Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışmakta olan Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü adreslerine yapmanız gerekir.

Bu zorlu sürenin başlangıcı için burada bulunan dairede tüm şartlar ve evraklar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ardından sizi yönlendirilen adreslerde işlemlere devam edebilirsiniz. Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü başvurunuzu aldıktan sonra sizi Bulgaristan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’na yönlendirecektir. Oturma izni, çalışma izni ve vatandaşlık başvuru sonuçlarınızı bu adreslerden öğrenmenizi söyleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Vatandaşı Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde Kıbrıs Vatandaşı Nasıl Olunur, KKTC vatandaşlığı nasıl alınır ve kktc-vatandasi-nasil-olunur hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu