Vize İşlemleri

Brezilya Vize İstiyor Mu?

Genel olarak baktığımız zaman Brezilya, Türkiye ile stratejik olarak ve birçok konuda dost bir ülkedir. Bununla birlikte 10 yıl evvel yani 2001 senesinde, Brezilya ülkesi, Türkiye’den Brezilya’ya seyahat amaçıyla giden, turistik vize başvurularında, vizeyi kaldırmıştır. Buda turist vizesi almadan, seyahat, gezi, tatil ve turizm amaçlı Brezilya’yı hiçbir sorun ile karşı karşıya kalmadan ziyaret etmenizi sağlamaktadır. Tüm pasaport türleri bu imkandan faydalanabilirler. 3 (Üç) ay kadar süresi bulunan turistik amaçlı seyahatlerde, oluşabilecek olan her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak davetiye, uçak bileti, gidiş dönüş tarihleriniz, otel rezervasyonlarınız, konaklama imkanı, sağlık sigortanız, vize formu ve kişisel bilgilerinizi oluşturan evrakları üzerinizde hazır şekilde bulunması gerekebilir. Turistik amaçlı brezilya vizesinde yapacak olduğunuz harcamaları garanti altına almak için mali hesap belgesi ve mali banka bilgisine ihtiyacınız olabilmektedir. Bu tür çalışmalarla kesinlikle rahatca Brezilya ziyareti gerçekleştirmeniz mümkündür.

Brezilya Vizesi Alacak Türk Pasaportu İçin Vize Bilgileri

Resmi kaynaklı bilgiler doğrultusunda 20 Ağustos 2001 tarihinde Ankara’da imzalanmış olan Brezilya Federatif Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki Umuma Mahsus Pasaport Hamillerinin Vize Yükümlülüklerinin Kaldırılması ile İlişkin Anlaşma ile 14 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe alınmıştır.

Her türlü geçerli pasaport taşıyan (Diplomatik, Servis, Hususî veya Umuma Mahsus Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Brezilya Federatif Cumhuriyetine, turizm yada iş amacı ile, vize almadan girebileceklerdir ve 90 (doksan) günü aşmamak şartı ile bir süre kalmaları sağlanmıştır.

Aşağıda belirtilmiş olan nedenlerle Brezilya’ya gidecek olanlar Konsolosluk Servisine VİZE başvurusu yaparak gerekli olan tüm bilgileri almaları gerekmektedir. (Bunu yaparak daha rahat bir seyahat yapabilirsiniz);

Öğrenim, Staj, Değişim Programlarıyla Giden Öğrenciler, Çalışma, Aile Birleşimi, Teknik Danışmanlık

 • Pasaportlar, Brezilya’ya planlanan orda oluş tarihi ile beraber en az 6 (altı) ay geçerli olmalıdır.
 • Vizeyi almış olduğunuz tarihten itibaren 90 (doksan) gün içinde ilk giriş yapılması gerekir;
 • Vize, giriş tarihinden itibaren en fazla 90 (doksan) gün geçerliliği bulunur;
 • Vize başvurusu yaparken, tek veya çok girişli olarak belirtmeniz sizin yararınıza olacaktır;
 • Vize başvuruları, başvurunun, Büyükelçilik Konsolosluk Servisine yapılmasının ardından 3 (üç) iş günü içerisinde değerlendirilmektedir.

ÇOK ÖNEMLİ – Reşit olmayan kişiler hem anne hem de baba ile beraber seyahat gerçekleştirmiyorlarsa özel uygulamalar söz konusu olmaktadır.

Bu Bilgilerin Yanı Sıra Türk Pasaportu Taşımayanlar Bireyler İçin İçin Vize Almak

Turist Vizesi için:

 1. 1 (bir) tane fotoğraf, önden çekilmiş, fon açık renkli olan (vize başvuru formuna yapıştırılan);
 2. 1 (bir) tane vize başvuru formu (İngilizce veyahut Portekiz dilinde doldurulmuş olan);
 3. Seyahat şirketinin damgasını barındıran gidiş-dönüş bilet fotokopisi;
 4. İlgilinin kişinin adına açılmış olan ve Brezilya’da kalma süresini maddi olarak sağlayabileceğini gösteren, en az 1 sene evvel açılmış hesaba ait olan banka hesap cüzdanı;
 5. Brezilya’da katılması söz konusu olan organizasyonla alakalı belge;
 6. Vize ücreti başvuruda bulunan kişinin uyruğuna göre değişiklik gösterebilir.

LÜTFEN DİKKAT: Brezilya’ya turist vizesiyle ile ülkeye giriş yapan kişiler hiçbir şekilde ödeme kabul edemezler.

Pasaportlar, Brezilya’ya planlanan varma tarihinden itibaren en az 6 (altı) ay süre ile geçerli olmalıdır.

 1. Vizenin alınmış olduğu tarihten itibaren 90 gün içinde ilk giriş yapılması gerekmektedir;
 2. Vize, giriş tarihinden itibaren en fazla 90 gün geçerliliği bulunur;
 3. Vize başvurusu yaparken, tek veya çok girişli olarak belirtin;
 4. Vize başvuruları, başvurunun, Büyükelçilik Konsolosluk Servisine yapılmasının ardından 3 (üç) iş günü içerisinde değerlendirilmeye alınır.

Bu bilgiler ile beraber, sizler de rahat bir şekilde Brezilya’ya seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından ekstra amaçlarınız var ise (yukarıda belirtildiği gibi), vize almak için gerekli olan belgeleri tamamlayabilir ve rahatlıkla vize alabilirsiniz. Kişisel çalışma ve özverili çözümleri kullanarak, Brezilya’ya ulaşım konusunu rahatlıkla çözebilirsiniz. Yurt dışına çıkmanın Brezilya ayağında sizleri bekleyen pek çok pozitif detay bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kolay Vize Veren Ülkeler başlıklı makalemizde Hangi Ülkeler Kolay Vize Verir, Kolay Vize Veren Ülkeler ve Kolay Vize Veren Ülkeler Hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu