Vize İşlemleri

Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya’ya geldiğinde (ya da öncesinde) Portekizce öğrenmenin önemi yeterince vurgulanamaz. Portekizce gerektirmeyen işler son derece nadirdir ve Brezilya’da bir iş avcılığı yabancısı olmak yeterince güçtür, en azından sizin için hak ettiğiniz tüm işler için başvurabildiğinizden emin olmak istersiniz.

Brezilya’da çalışma izni başvurusu nasıl yapılır?

Brezilya’da iş vizesi ve çalışma izni almak kolay değildir. Çok sayıda farklı vize türü vardır ve bunların hepsi belirli koşullarla bağlantılıdır.

Brezilya’da ücretli bir iş sahibi olmak için ikamet iznine (geçici veya kalıcı) ve iş vizesine ihtiyacınız olacaktır. İlk adım, Brezilya’daki gelecekteki işvereniniz tarafından Brezilya’da Çalışma ve İstihdam Bakanlığı’na çalışma sözleşmesi ve diğer belgelerden oluşan bir belge ile çalışma izni için başvuruda bulunacaktır. Uygulamaya Bakanlık tarafından izin verildikten sonra, ülkenizde bir Brezilya Büyükelçiliği veya konsolosluğundaki iş vizesine başvurmanız gerekecektir.

Brezilya iş vizesi başvuru süreci

  • Çalışma iznine başvurmak için gelecekteki işvereniniz CV’nizi, sertifikalarınızı, eğitiminizi ve iş deneyiminizi gösteren belgeleri ve pasaportunuzun onaylı bir kopyasını Brezilya Büyükelçiliği’ne sunulmalıdır.
  • Daha fazla belgelerin sunulması, başvurulacak iş vizesi türüne bağlı olacaktır. Brezilya makamları tarafından onaylanacak tüm belgeler, teslim edilmeden önce Portekizce’ye çevrilmeli ve belgelendirilmelidir. Onay, daha sonra, iş vizesi prosedürüne başlamak için ülkenizdeki sorumlu Brezilya elçiliğine veya konsolosluğuna yetki verecek olan Dışişleri Bakanlığı’na gönderilecektir.
  • Ülkenizde iş vizesine başvurmak için pasaportunuzu en az 6 ay geçerliliği, konsoloslukta bulunan iki başvuru formu, iki vesikalık fotoğraf ve sabıka kaydı olmadığınızı belirten bir polis raporu (3 aydan büyük değil).

Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya’da geçici çalışma vizesi

Genellikle, yabancı çalışanlar başlangıçta iki yıl süreyle verilecek geçici bir çalışma vizesi alacaklardır. Vize süresinin dolmasından 30 gün öncesine kadar iki yıl daha uzatılabilir. Bu dört yıllık dönemden sonra şirket sürekli çalışma vizesi için başvurabilir. Geçici vizesi olan bir gurbetçi, izinsiz olarak Brezilya’daki işverenleri değiştiremez.

İş vizeleri ve çalışma izinleri genellikle yalnızca gelecekteki işvereni kayıtlı bir Brezilyalı şirket olan yabancılara verilir. Bununla birlikte, çeşitli ve oldukça kafa karıştırıcı istisnalar ve buna benzer çözümler vardır, örneğin teknik yardım veya profesyonel durumlar, bireysel durumunuz için doğru vize aldığınızdan emin olmak adına; Brezilya Büyükelçiliği’nde yardım isteyin ya da Brezilya Çalışma ve İstihdam Bakanlığı tarafından sağlanan prosedür kılavuzuna ya da çalışma izin belgelerine bakınız.

Brezilya’da kalıcı iş vizesi

Brezilya’da daimi ikamet hakkına sahip olan yabancılara daimi çalışma vizesi verilecektir. Normal olarak bu, profesyonel araştırmacılara veya bilim adamlarına (iki yıllık bir süreyi aşan faaliyetler için), yatırımcılara (yatırım tutarı, gerçek kişiler için 50.000 ABD Doları’nı veya şirketler için 200.000 ABD Doları’nı aşan tutarlarda) ve müdür veya müdürler için geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu