Vatandaşlık İşlemleri

Belçika Vatandaşlık Şartları

Avrupa Birliği üye ülkesi Belçika, vatandaşlık başvuruları için bazı şartlar sunuyor. Diğer Avrupa ülkelerine oranla, daha kolay prosedürler olsa da dil bilme zorunluluğu bulunuyor.

Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve tüm temsilciliklerinden başvuru yapılarak, prosedürler doğrultusunda Belçika vatandaşlığı alınabilir.

Belçika Vatandaşlığı Şartları

Vatandaşlık alabilmek için sunulan ilk şartlar arasında, lisan bulunuyor. Belçika’da konuşulan diller, Fransızca, Almanca ve Flamanca’dır. Belçika vatandaşlığı alabilmek için bu dillerden birini ideal biçimde biliyor olmak gereklidir.

Sosyal uyumluluk şartı, Belçika vatandaşlığı için aranan şartlar arasındadır. Kısa veya uzun süreli vize alımlarında, 400 saatlik mesleki eğitim verilerek sosyal uyumluluk prosedürleri uygulanıyor. Bunun yanı sıra 5 yıl içerisinde toplam 468 saat iş tecrübesi aranıyor.

Aile Bağları Kökenli Belçika Vatandaşlığı

Ocak 1967 tarihinden önce doğanlar ve ebeveynlerinden biri Belçika vatandaşı olanlar, vatandaşlık hakkını doğrudan kazanıyor. 67 tarihinden önce Belçika’da doğanlar ve ancak farklı ülkelerde yaşayan veya vatandaşı olanlar yine Belçika vatandaşlık başvurusu yapabilirler.

Aile bağlarından dolayı Belçika vatandaşlığı almak isteyenler, doğum belgeleri ile başvuru yapabilirler. Anne veya babası Belçika vatandaşı olanlar, doğum belgeleri ile konsolosluklara başvuru yaparak vatandaşlık alabilirler.

1985 yılından sonra doğan ve ebeveynleri 1960 yılı öncesinde doğanlar, yine doğum belgeleri ile Belçika vatandaşlık hakkı kazanabiliyorlar. Ancak aile bağlarından ötürü vatandaşlık alabilmek için ebeveynlerin en az 15 yıl Belçika’da ikamet etmiş olması gerekiyor.

Evlilik Yolu İle Belçika Vatandaşlığı

Belçika vatandaşlığı alabilmek için sunulan yöntemlerden biri de evliliktir. Ancak formalite evlilikler veya anlaşmalı evlilikler kabul edilmemekle birlikte, gerçek bir evlilik şartı bulunuyor.

Belçika vatandaşı olan biriyle Türk vatandaşı birinin gerçek bir evlilik yapmasıyla, önce 5 yıllık uzun süreli oturum izni ve sonrasında vatandaşlık hakkı alınabiliyor. Belçika’da yapılan evlilik, düzenli olarak kontrol edilmektedir.

6 ay boyunca yapılan düzenli kontroller sonrasında evlilik birliğinin gerçekliği var ise vatandaşlık verilmesi için olumlu yönde karar verilir. Belçika göçmen bürolarından başvuru yapılarak, 5 yıl sonrasında vatandaşlık alınabilir. Bahsedilen evlilikten doğan çocuklar, doğrudan Belçika vatandaşı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Almanya Vatandaşlık Şartları başlıklı makalemizde Almanya Vatandaşlık Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu