Vize İşlemleri

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan ile Türkiye kardeş millet olsalar da aralarında vize alma şartı halen devam etmektedir. Bu vize uygulamasının altında ise çok farklı nedenler yatmaktadır. Bu nedenlerden en büyüğü ise İran’dır.

İran yönetimi, Azerbaycan’a Türkiye ile vizeleri kaldırmaları durumunda kendileriyle vize serbestliği yapacaklarını dile getiriyor ve bu istekleri kabul edilmezde geri çevrilirse Nahçivan’a geçiş yolunu kapatacaklarını söylemekteler. Durum böyle olunca Azerbaycan, formaliteden Türk vatandaşlarına vize uygulamak zorunda kalıyor.

Azerbaycan’a gidecek olan Türk vatandaşları, başvuru merkezlerinden, gidiş amaçlarına uygun olan vize türüne başvurmaları gerekir. Yetkililerle yapacağınız görüşmelerde gidiş amacınızın, başvurduğunuz vize türü ile çakışmamasına dikkat etmenizin ayrı bir önemi vardır

Türk vatandaşlarının diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi olanların 90 gün süresince vizesiz kalmaları mümkündür. Doksan günden fazla kalmak isteyen Türk vatandaşları Azerbaycan’a gitmeden önce vize almalıdırlar. Azerbaycan’ın vize politikası konusunda ücret talep etmemesi çok önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bazı resmi işlemler için çok küçük miktarlarda ücret talep edilebilmektedir

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Başvurularını Türkiye’deki başvuru merkezlerinden almamış olanlar için; Bakü’ye gittikleri zaman hava limanında vize başvurusu yaparak vize almaları mümkündür.Bu başvuru için gerekli evraklar ise vize başvuru formu, pasaportun aslı ve kimlik fotokopisi, 2 adet fotoğraf ve 10 Dolara ihtiyaç duyulur.

Azerbaycan vizesi almanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Başvurunuzu nerede yapacak olursanız olun tüm belgelerinizin eksiksiz hazır olmasının büyük bir önem teşkil eder. Azerbaycan, Türk kardeşlerine vize verirken çok ılımlı yaklaşmaktadır ve başvuruların büyük çoğunluğunu kabul ederek olumlu sonuçlandırmıştır. Hava alanından Azerbaycan’dan vize almak içi başvuru yapmak imkanınız da vardır

Azerbaycan vizesini E-vize başvurusu yaparak da alabilirsiniz. E-vize için toplamda 23 Dolar ödemeniz yeterlidir. E-vize başvurularında sonuçlanma hızlı bir şekilde gerçekleşir. Hava limanı veya E-vize değil de konsolosluk başvurusu yapmak isterseniz; ücretsiz olarak vize başvurusunda bulunma şansınız da vardır. Konsolosluktan yapılacak vize başvurularında gerekli belgeler de herhangi değişiklik söz konusu değildir. Konsolosluk binasına gittiğinizde kapıda asılı boş bir kağıt olduğunu göreceksiniz. Vize için gelenler vatandaşlar bu kağıda ismini yazıyor ve kağıttaki sıraya göre içeriye alınıyorsunuz.

Vize başvurusu için içeri giren kişiler ortalama 15 dakika içeride kalınmaktadır. Listeye adınızı en önce yazmak ve işlemleri erken halletmek istiyorsanız konsolosluğa erken gitmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Azerbaycan Vize Türleri

Azerbeycanı ziyaret edecek vatandaşlar gidiş amacınıza yönelik doğru vize türüne başvurmanız önemlidir. Azerbaycan’dan alabileceğiniz vize türleri şunlardır; ticari vize, turistik vize, öğrenci vizesi, tıbbi tedavi vizesi, aile ziyareti vizesi, transit vize. Azerbaycan Konsolosluğu yapılacak olan turistik ziyaretler için tek girişli ve 30 günlük turistik vize vermektedir. Yani dikkat edilmesi gereken husus ailenizin yanına 50 günlüğüne gitmeyi düşünüyorsanız; turistik vizeye değilde aile ziyareti vizesine başvurmanız gerekir.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan Vizesi için Gerekli Belgeler

Azerbaycan vize başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurup ıslak imza ile imzalamalısınız. Geçerliliği bulunan, aşırı yıpranmamış ve boş sayfası bulunan pasaport başvuru yapacağınız sırasında yanınızda olmalıdır. Pasaportunuzun kendisini yanınızda bulundurmakla birlikte; pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı kısmın fotokopisini almalısınız.

İki adet fotoğrafçıda çekilmiş özel ölçüde biometrik fotoğrafı başvuru evraklarınzın içine ilave etmelisiniz. Hangi vize türüne başvuru yapacak olursanız olun finansal durumunuzu gösteren belge dosyanızda yer almalıdır. Bunun için sürekli kullanmakta olduğunuz ve içinde bir miktar para bulunan banka hesabınızın 3 aylık dökümü yeterli olmaktadır.

Öğrenci vizesine başvuru yapacak olan vatandaşlar; Öğrenci belgelerini eğitim aldıkları kurumdan yeni tarihli,
imzalanıp onaylanmış belgelerini almalıdırlar. Ticari vize alacaklar olanlar kişiler ise çalıştıkları işe yönelik bilgilerin bulunduğu; faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi gibi geçerliliği var olan belgeleri hazırlamaları gereklidir.

Ermenistan’a Gidenler Azerbaycan’dan Vize Alabilir mi?

Ermenistan’a gitmiş olan kişilerin Azerbaycan’dan vize almakta oldukça zorlandığı durumlar zaman zaman meydana gelmektedir. Azerbaycan, Ermenistan ile arasındaki eski olaylardan dolayı, buraya gitmiş kişilere vize konusunda zorluk çıkartmaktadır.

Vatandaşların Pasaportlarında Ermeni kaşesi gören Azerbaycan’lı yetkililer, vize vermeme kararlarını kendi kendine verebilmektedir. Azerbaycan bu konuda hassas bir davranış sergilerken; Ermenistan son kaşenin Azerbaycan’a ait olmasını umursamamakta.

Ermenistan’ın vize vermediği yönündeki haberlerle ilgili genel olarak da kesin bir gerçek vardır. Ermnistan’lı yetkililer Pasaportunuzda Dağlık Karabağ mührü görürlerse kesinlikle Azerbaycan’a giremiyorsunuz. Azerbaycan’a gitmek ideal ülke ise Gürcistan’ı tercih etmektedir. Yani daha önce Ermenistan’da bulunmuşsanız; Azerbaycan’a gitmeden önce Gürcistan’a gidip oradan Azerbaycan’a geçmeniz gerekir.

Azerbaycan Vize Ücretleri

Azerbaycan devleti vize başvuruları için belirlemiş olduğu ücret politikasını başvurulan kanalı göz önünde alarak belirlemektedir. Havalimanından yapılacak olan vize başvuruları için 10 Dolar, E-vize uygulaması ile yapılacak başvurular ise 23 Dolar civarında ödeme yapmanız gerekmektedir. Azerbaycan, konsolosluklardan
yapılan vize başvurularında ücret talep etmemektedir.

Azerbaycan, vize ücretlerinin iadesi konusunda diğer ülkelerden farklı bir uygulama izlemektedir. Vizeniz büyük ihtimalle onaylanacak olmasına karşın bilmenizde fayda var ki olumsuz neticelenen başvurularda vize işlemleri için yapılan ödemelerin iadesi yapılmamaktadır.

Azerbaycan Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Azerbaycan vize sonuçlanmasını genel olarak Üç iş günü içinde yapmaktadır. Fakat ertesi gün sonuçlanan başvurularda olduğu gibi daha uzun zamanda sonuçlanmış başvurular da olmuştur. Azerbaycan’a giriş çıkışın yoğun olduğunu dönemleri göz önünde bulundurarak; seyahat tarihinizden önce gelip vize başvurunuzu yapmanızda yarar vardır.

Bir önceki yazımız olan Afganistan Vizesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Afganistan Vizesi ve Afganistan Vizesi Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu