Vatandaşlık İşlemleri

Avustralya Vatandaşlık Şartları

Avustralya’da süresiz oturum izni kazandıran Avustralya vatandaşlık başvurusu, doğrudan büyükelçilik ve konsolosluklara yapılır. Avustralya vatandaşlığı almak için gerekli şartlar bulunuyor.

Öncelikle Avustralya uzun süreli vize alınması ve belirli süre boyunca Avustralya’da yaşamış olmak gereklidir.

Avustralya Vatandaşlığı İçin Neler Gereklidir?

İngilizce bilgisinin sağlanmış olması ve etkili iletişim kuruluyor olması gereklidir. Avustralya vatandaşlığı için sınav uygulanmaktadır. Ancak 60 yaş üzerindeki kişilerin başvurusunda sınav zorunlu değildir.

Avustralya’da en az 4 yıl ikamet edilmiş olması gereklidir. 18 yaşının doldurulmuş olması veya 16 yaş altındaki çocukların ebeveynleri ile başvuru yapması gereklidir. Avustralya vatandaşı biri ile evlilik yapmak, vatandaşlık başvurusu yapılabilmesini sağlıyor.

Evlilik Yoluyla Avustralya Vatandaşlığı

Avustralya vatandaşı biri ile evlenmek, Avustralya vatandaşlığı için yeterli değildir. Süresiz oturum izni almak için, minimum 4 yıl Avustralya’da ikamet etmiş olmak gerekiyor. Dil şartı ve 60 yaş altındakiler için İngilizce biliniyor olması, Avustralya vatandaşlık başvurusu için gereklidir. Ayrıca başvuru şartları arasında, Avustralya vatandaşlığı bilgisinin olması gereklidir.

Aile Bağları Olanlar İçin Avustralya Vatandaşlığı

1949 yılı sonrasında, Avustralya dışında doğmuş kişilerin aile kökenlerine göre vatandaşlık hakkı bulunuyor. Belirtilen tarih sonrasında, farklı ülkelerde doğan ve ebeveynlerinden birinin Avustralya vatandaşı olması, süresiz oturum ve vatandaşlık olanağı sağlıyor. Ortalama on gün süren işlemlerde, Avustralya pasaportu alınabilir.

Avustralya Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Kimlik belgesi ve isim değişikliği yapılmış ise bu belge ile başvuru yapılması gereklidir. Vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler arasında ayrıca;

  • Sicil temiz belgesi
  • Takdir ve imtiyaz belgeleri, muafiyet
  • Özel ikamet şartı belgeleri
  • Çocukların belgeleri

İle tüm başvuru belgelerinin İngilizce olarak hazırlanması gereklidir. Köken kaynaklı vatandaşlık başvuruları için, ebeveynlerin Avustralya vatandaşı olduğunu gösterir belgelerin sunulması gerekiyor. Sonrasında vatandaşlık sınavına girilerek, İngilizce seviyesi ve vatandaşlık bilgisi değerlendirmesi yapılır.

18 yaş öncesi ve 60 yaş sonrası kişilerin vatandaşlık sınavına girmeleri zorunlu değildir. Belirtilen şartları yerine getiren kişiler, minimum 4 yıl ikamet süresi sonrasında vatandaşlık başvurusu yapabilirler. Ebeveynleri Avustralya vatandaşı olanlar ise doğrudan vatandaşlık alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler başlıklı makalemizde Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler, Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileri ve Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Nereler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu