Vize İşlemleri

Avrupa Vizesiz Ülkeler

Avrupa Kıtası ülkelerine seyahat programları için ulusal vize veya Schengen vizesi ile seyahat edilebiliyor.Avrupa Vizesiz Ülkeler 

 

Avrupa Kıtası ülkelerine seyahat programları için ulusal vize veya Schengen ; vizesi ile seyahat edilebiliyor.Avrupa Vizesiz Ülkeler  Avrupa Birliği dahilinde 26 ülkeye vizesiz seyahat seçeneği sunuluyor. Ancak; hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport hamillerine sunulan;  ama vizesiz seyahat seçeneği, 6 ay içinde 3 ayı geçmeyen seyahat programları için geçerlidir.

Umuma mahsus pasaport sahipleri, Schengen ülkelerine seyahat planları için vizeye tabidirler.

Schengen Bölgesi Ülkeleri

Schengen Anlaşmasına dahil olan ülkeler arasında; Belçika, Almanya, Avusturya, Yunanistan, İzlanda ve Çek Cumhuriyeti seçenekleri bulunuyor. Bu amaçla Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Portekiz, İtalya, Slovakya, Letonya ve Malta ülkelerine Schengen vizesinden muaf olan pasaportlar ile direkt seyahat edilebilir.

Litvanya, İsvçre, Lüksemburg, Hollanda, İsveç, Norveç, Polonya, Lihtenştayn, İspanya ve Slovenya ülkelerine vizesiz seyahatler, siyah, yeşil ve gri pasaport sahiplerine sunuluyor.

Bordo Pasaportlar İle Vizesiz Ülkeler

Bu amaçla Arnavutluk, Kosova, Sırbisstan, Moldova ve Makedonya gibi ülkelere vizesiz olarak seyahat edilebilir. Bordo, siyah, gri ve yeşil pasaportlar ile vizesiz olarak gidilebilen diğer ülkeler arasında; Karadağ, Bosna Hersek, Belarus ve Andorra ülkeleri bulunuyor.

Avrupa Vizesiz Ülkeler
Avrupa Vizesiz Ülkeler

Ukrayna, Gürcistan ve KKTC ülkelerine hem vizesiz hem pasaportsuz şekilde seyahat edilebiliyor. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler 2019 listesinden, ama pasaportlara göre ülke tercihleri yapılarak direkt olarak seyahat programları .

E-Vize İle Gidilen Ülkeler

İnternet vizesi ile gidilebilen ülkeler, tüm pasaport sahipleri için kolay şekilde verilen vizeler arasındadır. Online vize prosedürleri ile dijital sistemler üzerinden başvuru . Ortalama 3 gün içinde verilen e-vize seçenekleri ile seyahat . 17 farklı ülke seçeneği ile seyahat .

Kapı Vizesi İle Gidilen Ülkeler

Sınır vizesi veya şipşak vize olarak bilinen kapı vizesi ile Türkiye’den seyahat edilebilen 9 ülke bulunmakta. Havalimanları, havaalanları ve sınır kapılarında verilen vizeler ile tüm pasaport sahipleri, kolay vize uygulamasından yararlanabilirler. Lakin T.C Dışişleri Bakanlığı resmi web sayfası üzerinden e-vize, kapıda vize uygulamaları ile gidilebilen ülkeler ve vizesiz gidilen ülke seçeneklerine göre seyahat programı . Pasaportların niteliğine ve seyahatlerin sürelerine göre program yaparak, vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

 

türk vatandaşıysan
gece hayatını
olan ülkeye
vize işlemleri
türkiye den
90 günü
30 gün
vizesiz giriş
doğal güzellikleri
pasaport sahipleri
vizesiz gidilen
giriş yapabileceğin
ülkesi olan
kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti
schengen vizesi
vize almadan
balkan ülkeleri
uçak biletini
ülkelere giriş
vizesiz avrupa

Bir önceki yazımız olan Avrupa’da Vize Olmadan Gezilebilecek Ülkeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu