Vatandaşlık İşlemleri

Amerika’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Amerikan Vatandaşı Olmak

ABD’de Doğmakla Vatandaşlık

Bir çocuk, Amerika Birleşik Devletleri’nde veya kendi topraklarından birinde doğmuşsa, doğuştan ABD vatandaşı olabilir. Bununla birlikte, bu genel kuralın istisnaları, yabancı diplomatlara veya diğer ülkelerden tanınan diğer devlet memurlarına doğmuş çocuklardır. Böyle çocuklar ABD’de doğduktan sonra ABD vatandaşlığı kazanmazlar.

Bir çocuğun doğumdan sonra bir ABD vatandaşı olması ve daha sonra bile ABD’nin dışında uzun yıllar yaşaması durumunda, bunu reddetmek için olumlu bir karar alınmadığı sürece, hala ABD vatandaşlığını koruduğunu belirtmek önemlidir.

Ebeveyn Yoluyla Vatandaşlık

ABD dışında bir ABD vatandaşı (anne ve / veya baba) için dünyaya gelen bir çocuk, belirli kriterleri karşılaması koşuluyla, doğumda ABD vatandaşı sayılır. Bu süreç genellikle, bir ebeveyn veya ebeveynler aracılığıyla doğumda ABD vatandaşlığının “kazanılması” olarak adlandırılır.

Yurtdışında doğmuş çocuklara ilişkin yasalar yıllardır büyük ölçüde değişmiştir, bu nedenle hangi kanunun uygulanacağını belirlemek için çocuğun doğduğu dönemi kesin olarak belirlemeniz çok önemlidir.

Amerika’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Amerikan Vatandaşı Olmak
Amerikada Doğum

2015 itibariyle, bir çocuk aşağıdaki koşullarda doğumda ABD vatandaşı sayılır:

Ebeveynleri evlenmemişse, ABD vatandaşının anne veya baba olup olmadığına bağlı olarak kurallar aşağıdaki gibidir:

  • Anne doğduğu sırada bir ABD vatandaşıysa (23 Aralık 1952’den sonra doğan çocuk) ve annenin doğumdan en az bir yıl önce sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde veya topraklarında fiziksel olarak var olduğu anlaşılır.
  • Genetik baba, doğduğu sırada bir ABD vatandaşıysa (14 Kasım 1986’dan sonra doğan çocuk) ve açık, ikna edici kanıtlarla kan bağı kurulur. Baba (merhum olmadığı sürece) mali destek sağlamak için yazılı olarak kararlaştırılır. Çocuğun çoğunluğuna kadar (18 yaşına kadar) ikametgâhı ya da ikametgâhı yasası altında meşrulaştırılır. Yurtdışında geçirilen zamanın, ABD silahlı kuvvetlerine onurlu bir şekilde hizmet etmek veya ABD hükümeti ya da belirli uluslararası örgütler tarafından istihdam edilmek de dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, yukarıdaki “fiziksel olarak mevcut” gereklilikleri karşılama konusunda sayılabileceğini unutmayın.

ABD vatandaşı ebeveynlerine yapılan tüm yabancı doğumlar, en yakın konsolosluğa veya Büyükelçiliğe Yurt dışında Konsolosluk Bildirisi (CRBA) FS-240 almak için kayıtlı olmalıdır.

Ebeveynlerle Türev Vatandaşlık

ABD dışında doğmuş olan küçükler, aynı zamanda, vatandaşlığa geçirilmiş bir ABD vatandaşı olan bir ebeveynin vatandaşlığını “türetebilir”. Yine de, bu yasalar yıllar boyunca değişti, ancak şu anda çocuklar, ebeveynler aracılığıyla otomatik türev vatandaşlığına hak kazanabilmek için, aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

18 yaşından küçük olmak

  • Doğum veya vatandaşlığa kabul edilmek suretiyle ABD vatandaşı olan en az bir ebeveyne sahip olmak
  • Yasal bir daimi ikamet olmak (“yeşil kart” tutun)
  • ABD vatandaşı ebeveyni yasal ve fiziksel gözetiminde ABD’de yaşamak.

Çocuğun, vatandaşlık başvurusu için herhangi bir ek başvuruda bulunmadığını , bir ABD vatandaşlık sınavını geçmesini veya on sekiz yaşından sonra yapabilmesine rağmen, Vatandaşlık Sertifikası Başvurusu (Form N-600) vermesi gerekmediğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Çifte Vatandaşlık Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu