Vize İşlemleri

Amerika Kaç Yıllık Vize Veriyor?

Dünyanın dört bir yanından insanlar birçok sebepten ötürü ABD’ye gitmektedir. Ülke, tema parkları ve doğal rezervlerden modern, canlı şehirlere kadar çok çeşitli aktiviteler ve fırsatlar sunmaktadır. Ancak, uyruğunuza bağlı olarak, ABD’ye gitmeden önce yerine getirilmesi gereken belirli şartlar vardır. Bazı ülkelerde yaşayan vatandaşlar Amerikan ziyaretçi vizesine başvurmak zorundadır.

Başvuru sürecinize başlamadan önce, başvuruda bulunduğunuz vize kategorisini bilmeniz gerekir. Hem göçmen olmayan hem de göçmen kategorilerinin listesi oldukça kapsamlı olsa da, ABD’ye turistler ve genel ziyaretçiler için en yaygın vize kategorisi B1 / B2 ya da popüler olarak bilindiği gibi Business (İş) ya da Turist vizesidir.

İş Ziyareti Vizesi (B1) : Seyahatinizin amacı bir iş sözleşmesine, bir seminere katılmak ya da sözleşmeler yapmak için seyahat ediyorsanız ve iş ortaklarıyla görüşmek istiyorsanız, bu vize başvurusunda bulunmalısınız. Bir mülkü satın almak veya satmak isterseniz, bu vize için de başvurabilirsiniz. İşvereninize Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte gelirseniz, bu vizeye başvurmalısınız.

Turizm, Keyif ve Medikal Tedavi – Ziyaretçi Vizesi (B2) : Seyahatinizin amacı arkadaşlarınızı veya ailenizi ziyaret etmekse, turizm aktivitelerine, tıbbi tedaviye katılmak veya bir spor veya müzik etkinliğinde amatör olarak katılmaksa o zaman Ziyaretçi vizesi B2 için başvurmalısınız.

B-1 / B-2 vizesi ile ABD ne kadar kalabilirim?

Vize geçerliliği, sadece sahibinin ABD’ye seyahat edeceği ve kabul için başvurabileceği sürenin uzunluğuna ilişkindir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kalacağınız süreyi belirlemez. Bir ziyaretçinin Birleşik Devletleri’nde kalmasına izin verilen sürenin uzunluğu, giriş limanında Birleşik Devletler Gümrük ve Sınır Koruma Görevlisi tarafından belirlenir. Her yolcunun, ziyaretin amacının tamamlanması için makul ve makul bir süreliğine ABD’de kalmasına izin verilecektir.

Amerika Kaç Yıllık Vize Veriyor?
Amerika Kaç Yıllık Vize Veriyor

Amerika öğrenci vizesi kaç gün?

Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görmek bir F1 vizesi gerektirir. Bu akademik öğrenci vizesi, kolejlere ve üniversitelere kayıt yaptırmak veya bir İngilizce dil programına katılmak isteyen uluslararası öğrencilere verilir. OPT programı kapsamında sınırlı bir süre için başvuruda bulunup onaylamadığınız sürece, derecenizi tamamlamak için gereken süreden 60 güne kadar ABD’de kalmanıza izin verilir.

Amerika kaç yıllık vize veriyor?

Amerika vizeleri genellikle kendi içinde; 10 yıl, 5 yıl, 1 yıl ve 6 ay gibi süreler içerisinde ziyaret etme hakkı vermektedir. Belirtilen bu süre zarfında vize ücreti değişmemektedir. Ek olarak vize randevusu için ücret ödenmez. İstanbul Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Ankara Başkonsolosluklarına şahsen olarak başvuru müracaatında bulunuyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde azerbaycan a vizesiz gidilir mi, azerbaycan bakü vize ve azerbaycan başkonsolosluğu vize hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu