Oturma İzni

Almanyada Oturum Almak

Almanya’ya seyahat etmek, seyahatinizin amacı ne olursa olsun, daha organize ve stressiz olmaz. Schengen Anlaşması’nın 1985 yılında onaylanması nedeniyle , Schengen üyesi ülkelerin vatandaşları tüm bölge genelinde vizesiz seyahat edebilirler. Öte yandan, Schengen dışındaki ülkelerin vatandaşlarının Schengen Vize’si olarak bilinen tek bir belgeyle tüm alana girmelerine izin verilmektedir.

Schengen’in temel amacı, üye devletler arasındaki sınır kontrolünün kaldırılması olup, Almanya da dahil olmak üzere, aşağıda belirtilen ülkelerden herhangi birine vatandaşlara ücretsiz ve eşit erişim imkânı tanımaktadır.

Almanya’da, Schengen Bölgesi’nin diğer tüm üyelerini ziyaret edebilirsiniz: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta , Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn.

Bununla birlikte her zaman istisnalar vardır. Uyruğunuza bağlı olarak, Schengen Bölgesi’ne ve Almanya’ya aynı anda girebilmek için bir Schengen vizesi almanız gerekebilir.

Kısa süreli Schengen vizesi, sahiplerinin 180 gün içinde en fazla 90 gün (3 ay) Almanya’ya girmelerine ve ikamet etmelerine izin verir. Ancak, bu süre zarfında ücretli etkinliğe katılma hakkınız yoktur.

Almanya Vizesine İhtiyacım Var mı?

Almanya’ya yolculuk yapmaya karar verdiğinizde aklınıza gelen ilk soru budur. Şu anda 62 ülkenin vatandaşı, 180 günlük bir süre içinde 90 günden daha kısa sürelerle, turizm  ziyaret ve iş yapmak amacıyla Almanya’ya vizesiz girebilir .

Avrupa Birliği ile vizesiz bir rejim kurmuş olan bu 62 ülkeden birinin vatandaşı değilseniz, Almanya’ya girebilmek için önce vize almanız gerekecektir. Öte yandan, bu ülkelerden herhangi birinin pasaportu sahibi olsanız da, amacınız turizm veya iş dışındaysa ve Almanya’da 6 ay içinde 90 günden fazla kalmanız gerekiyorsa, o zaman hala vize almamız gerekiyor.

Almanya Vize Çeşitleri

Almanya’ya seyahatinizin amacına bağlı olarak, durumunuza uygulanacak farklı vize türleri vardır. Almanya’yı ziyaret etmeyi, ders çalışmayı veya çalışmayı veya hatta orada kalıcı olarak yerleşmeyi planlıyorsanız, buna göre farklı bir Schengen vizesine başvurmanız gerekecektir.

Almanya’da En Sık Alınan Vize Türleri

Turist & Ziyaretçi Vizesi; Almanya’ya arkadaş veya akraba ziyaret etmek veya ülkeyi ve kültürünü görmek ve gezmek amacıyla girmek isteyen kişiler için.

İş Arayan Vizesi; Sahibine Almanya’ya gelme ve iş arama fırsatı verir.

Öğrenim ve Dil Öğrenme Vizesi; Ülkeye sadece bir dil kursuna katılmak veya Almanya’daki bir eğitim kurumunda çalışmalarına devam etmek isteyen yabancılara hitap etmek için alnıan vize.

Çalışma Vizesi; Almanya’da iş sahibi olan insanlar için.

İş Vizesi; İş yapmak amacıyla, 6 ay içinde 90 günden uzun bir süre Almanya’da kalması gereken iş adamları için.

Misafir Bilim Adamı Vizesi; Bir kurumun bir araştırmayı veya araştırmayı yürütmesi için davet edilmiş bilim insanları veya araştırmacılar için.

Eğitim / Staj Vizesi; üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşlarına bir eğitim veya staja katılma fırsatı veren bir vizedir.

Tıbbi Tedavi Vizesi; Farklı hastalıklara sahip yabancılara ve tıbbi koşullara izin vermek için Almanya’ya girip tıbbi tedaviye başvurmak amacıyla kurulmuştur.

Ticaret Fuarı ve Sergileri Vize; Bir fuar veya sergiye katılmayı planlayan kişiler için.
Kültürel, Film Mürettebatı, Spor ve Dini Etkinliğin Vizesi Amaç – Almanya’ya girmeyi planlayan kişiler için Kültür, Spor ve Dini etkinliğe veya Film Mürettebatının bir parçası olarak katılmak.

Almanya Vize Şartları

Birleşik bir belge olmasına rağmen, Almanya Vize almak için gereken şartlar bir Schengen ülkesinden diğerine farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, Almanya konuyla ilgili oldukça talepte bulunuyor ve her bir talebi son ayrıntıya titizlikle uyması tavsiye ediliyor. Genellikle her ülkenin Almanya büyükelçiliği, her vize türü için Almanya Vize şartlarının güncellenmiş bir kontrol listesine sahiptir.

Almanya Vize Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Başvuru Formu, Pasaport, Fotoğraf;

Sağlık Sigortası – Hastalık ve kazaları kapsayan seyahat sağlık sigortasını ve hatta ölüm durumunda da ülkesine geri gönderilmesini teyit eden bir belgenin yanı sıra, en az 30.000 € ‘luk bir kapsama sahip olan tüm Schengen Bölgesi’ni de beraberinde getirir.

Seyahat Yolculuğu – gidiş-dönüş uçuşunuzun / seyahat rezervasyonlarınızın veya planlanan nakliyeyi gösteren diğer belgelerin kanıtlarının yanı sıra, Almanya’da yapmayı planladığınız dönemi, Kalmak istediğiniz dönemde kanıtlamanızı da içerir.

Finansal Araçların İspat Belgesi – Almanya’da planladığınız süre boyunca kendinizi finanse edecek paranızın bulunduğunu kanıtlayan bir belgedir. Bu, Almanya’da harcanan her gün için en az 45 € harcamak için yeterli paraya sahip olduğunuzu gösteren yakın tarihli bir banka ekstresi olabilir. Kendi finansmanının kanıtı mümkün değilse, başvuru sahibi, finansal araçlarının kanıtı ile birlikte seyahatlerini finanse etmek ve Almanya’da kalmak isteyen üçüncü bir kişinin resmi bir beyanını sunabilir.

Vize türünüze ve bazı durumlarda ikamet ettiğiniz ülkeye ve uyrukluğunuza bağlı olarak, ülkenizde başvurabileceğiniz elçilik veya konsolosluğun gerektirdiği şekilde sunmanız gereken diğer Almanya vize şartları da vardır.

Almanya Vize Başvuru Süreci

Schengen vizesine başvurmak, kendi ülkenizdeki Alman Büyükelçiliği ile kendiniz ile
atanan Büyükelçilik arasında bir dizi olay içermektedir. Uygun belgelerin teslim edilmesi
ve bir cevap alınması arasında, Almanya vize başvuru sürecinin adım adım bir rehberi
bulunmaktadır .

 • Başvurmak istediğiniz vize türünüz için gerekli belgelerin bir kontrol listesi için
  elçilikten isteyin.
 • Başvuru formunu doğru bilgi ile doldurun ve vize için gerekli belgeleri alın.
 • İkamet ettiğiniz ülkedeki Alman elçiliğine bir röportaj verin. Randevuyu
  planlayabileceğiniz en erken yolculuktan üç ay önce.
 • Vize ücretini ödeyin ve röportaj sırasında daha sonra konsolosluk görevlisine göstermek
  için makbuzu saklayın.
 • Toplantı için elçilikte, istediğiniz sırayla düzenlenmiş tüm gerekli evraklarla birlikte
  görünün. Toplantı, yaklaşık on dakika sürecek ve bu süre boyunca konsolosluk görevlisi
  belgelerinize bakacak ve Almanya’ya yaptığınız seyahatin amacına ve amacınıza ilişkin
  birkaç soru soracaktır.

Almanya Vize Ücreti

Almanya Vize ücretleri , başvurduğunuz vize türüne göre değişmektedir, dolayısıyla seyahatinizin motifine göre değişir. Almanya ve Avrupa vizeleri genel olarak ABD, Kanada ve hatta Hindistan’a olan vizelerden daha ucuzdur. Ayrıca, tek bir vizeyle eski kıtanın çoğunu keşfedebileceksiniz.

Genel olarak, Almanya’da kısa süreli vize ücreti 60 EUR, uzun süreli vize ise 75 Euro’dur. Ancak, birkaç başvuru kategorisi için vize ücreti muafiyetleri bulunduğundan, bunu kontrol etmelisiniz .

Almanya Vize İşlemi

Başvuruları değerlendiren tek yetkili kurum olan dünya çapındaki Alman elçiliklerinin, yaklaşık 10 ila 15 iş günü için bir Alman vizesi başvurusu yapması genel bir kuraldır. Başvuru sayısına bağlı olarak veya bazı durumlarda başvuru sahibinin özel durumuna bağlı olarak gecikmeler olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çin’de Yaşamak İstiyorum. Çin Oturma İzni Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Çin Oturma İzni ve Çinde Oturma İzni Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu