Vatandaşlık İşlemleri

Almanya’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Vatandaşlık Almak Mümkün mü?

Yurt dışında doğum yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle gelişen ülkelerde doğum yapmak isteyen kadınların sayısı oldukça fazla. Ekonomik açıdan büyük paralar gerektiren yurt dışı doğumları eğer aileleri maddi açıdan sıkıntıya sokmayacaksa yurt dışında doğum alternatifini mutlaka gözden geçirmelidirler. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hangi ülkede doğurmak gerekir sorusunu akla gelmesidir. Eğitim ve sağlık alanında hangi hakların tanındığı avantajların neler olduğu en iyi fırsatı sunan ülkenin seçilmesi önem arz eden bir durudur. Almanya’da doğum yapmak isteyenlerin derin bir araştırma yapması gerekir.

Almanya’da Doğum Yapmak

Almanya’nın yoğun bir Türk nüfusuna sahip, doğum isteğinde Almanya diğer ülkelere nazaran ilk sıralarda yer almakta.  Almanya’da yaşan veya çalışan akrabası bulunan kişiler doğum yapmak için Almanya’yı tercih edebiliyorken kendiliğinden Almanya’da doğum yapmayı seçenlerde mevcut. Almanya ile herhangi bir bağınız bulunmadığı halde Almanya’da doğum yapmayı düşünüyorsanız öncelikle hangi hastane ve doktorla doğum yapacağınızı belirlemelisiniz. Bunu yaparken hastanenin hangi şehirde olacağını da belirlemelisiniz. Doğum yapmak için hastane ve doktor belirlerken kendi başınıza adım atmak istemezseniz sadece bu konu üzerine çalışan firmalardan yardım alabilirsiniz. Almanya’da doğumunuzu tamamen eksiksiz şekilde sizi hazır edecek bir ekiple çalışabilirsiniz. Bu konu üzerine uzmanlaşmış birçok kuruluş mevcuttur.

Almanya’da Doğum Yapmanın Avantajları

Almanya doğum yapmanın en büyük artısı kadınlara vatandaşlık hakkı vermesidir. Almanya’da doğum yapmanın en büyük avantajı vatandaşlık vermesidir. Almanya’da doğum yaptığınızda aynı zamanda sağlık ve eğitim haklarından da faydalanabilirsiniz. İnsan başına hangi vakitte hangi hastalığın geleceğini bilemez. Dolayısıyla sağlık alanında kendini ispatlayan ülkeler bu alanda  öncelikli tercih sebebidir. İstediğiniz zaman tüm imkânlarından faydalanabileceğiniz bir ülkenin vatandaşı olmak önemlidir. Sağlık söz konusu olunca Almanya bir çok ülkeden bir adım öndedir. Dolayısıyla dilediğiniz zaman Almanya’da rahat şekilde doğum yapmanız mümkündür. Almanya’da doğum yapmanın bir diğer faydası ise eğitim alanında tanıdığı fırsatlardır. Çocuğunuzun tüm okul hayatı boyunca  tüm indirimlerden faydalanarak okuma şansına sahip olacaktır. Doğumla beraber kazanılan eğitim hakkı sayesinde yaşamı boyunca bu haktan faydalanabilecektir.

Almanya’da Doğum Yapmanın Dezavantajı

Almanya’da doğum yapmak deyince ailelerin ilk aklına gelen şey maddi açıdan altına girecekleri sorumluluktur. Almanya her alanda pahalı bir ülke olduğu için durum sağlık alanında da ne yazık ki böyledir. Almanya’ya sadece doğum yapmak amacıyla gidecek olan yabancı kişiler ellerinde yüklü miktarlarda para çıkması gerektiğini bilmelidirler. Almanya’ya doğum yapmak için gelen kişi hem kalacağı hastanenin parasını hemde kalacağı evin parası ve diğer giderler derken çok pahalı bir doğum söz konusu olacaktır. Buna rağmen Almanya’da doğum yapmanın başka zorluğu yok denecek  kadar azdır.

Almanya’da Doğumla Vatandaşlık Alınır mı?

Almanya hükümeti kısa bir süre önce alınan kararla Almanya’da doğum yapan yabancı ailelere bazı imkanlar tanıdı. Bu imkanlar kısa bir süre önce tam tersi durumda olduğu için ülke sınırlarında doğan yabancı çocuklar zor durumda bırakılıyordu Almanya’ya doğum yapmak amacıyla gidenlerin aile kökenlerine bakmaksızın ülke sınırları içinde doğan çocuklara çifte vatandaşlık hakkı veriliyordu. Ancak bu durumun tek bir şartı vardı bu şart ise çocuğun 23 yaşına kadar iki vatandaşlıktan bir tanesini tercih etmesi gerekliydi. Yeni çıkarılan yasak düzenlemelerle çocukların her iki vatandaşlığa da sahip olacakları açıklandı. Bu düzenlemeler sayesinde Almanya’da dünyaya gelen kişilerin ülkenin iş sağlık ve eğitim olanaklarından kendi kökenlerinden vazgeçmeden yararlanabilmeleri sağlanmış oldu.

Almanya’da Doğum Yapmanın Aile Açısından Avantajları Nelerdir?

Annelerin bebeklerini Almanya’da dünyaya getirmekteki amaçları onların geleceklerine yatırım yapmaktır. Kendilerinin ve çocuklarının daha iyi bir hayat şartlarında yaşamasını sağlayacak olan bu rol çocuğu verdiği karar ile önem taşıyacaktır. Eğer Almanya’da doğup büyüyen bir çocuğunuz varsa ve sizde Almanya’da yaşamak istiyorsanız bu durumda çocuğunuzun size bakabilme olanağını kesin  sunmalıdır. Eğer çocuğunuzun Almanya’da size bakacak düzeyde çalıştığı bir işi varsa rahatlıkla size bakabilir. Almanya’ya yerleşip çalışmakta olan çocuğunuz sizin içinde çalışma ve oturma iznini rahatlıkla çıkartmanızda size yol gösterecektir. Bu zaman zarfında sizde Almanya’da çalışıp istediğiniz işe girebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İspanya Ev Alana Vatandaşlık Veriyor başlıklı makalemizde ispanya vatandaşlık, ispanya vatandaşlık nasıl alınır ve vatandaşlık ispanya hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu