Vatandaşlık İşlemleri

Almanya Vatandaşlık Şartları

Almanya’da yaşayan göçmenlerin, vatandaşlık alabilmeleri için birbirinden farklı yasalar ve mevzuatlar bulunuyor. Alman vatandaşlığı, anne veya babanın Almanya vatandaşı olmasıyla doğrudan alınır.

Yabancı anne ve babaların Almanya’da doğan çocukları, doğumdan itibaren 8 yıl ikamet edilmesi halinde veya minimum 3 yıldan itibaren ebeveynlerden birinin süresiz Almanya oturum izni almasıyla re’sen vatandaş sayılır.

Doğum İlkesine Göre Alman Vatandaşlığı

Doğum itibariyle Alman vatandaşlığı alan çocuklar, 18 yaş ile 23 yaş arasında Almanya’da yaşamaları halinde anne veya babalarının vatandaşlıklarından birini tercih etmeleri gereklidir. Ebeveynler farklı ülkelerin vatandaşı olanlar, 23 yaşlarına kadar alman vatandaşlığını kabul etmemeleri halinde vatandaş olamazlar.

Alman Vatandaşlığı Başvurusu

Almanya’da uzun süreli oturum alarak, çeşitli şartlara uygunluk sağlayan kişiler Alman vatandaşı olabilirler. Anayasa kapsamında hazırlanan düzene bağlılık belgesinin imzalanması gereklidir. Alman vatandaşı olabilmek için öncelikle dil bilmek gereklidir.

Almanya’da dil eğitimi, okul ve kurs diplomalarının alınması ve yeterli derecede Almanca bilgisiyle süresiz oturum izni alınabilir. Vatandaşlık için sunulan şartlardan biri de minimum 8 sene Almanya’da yaşamış olmaktır.

Almanya toplum düzen ve sosyal yaşam hakkında en temel bilgilere sahip olmak ve uyum sağlamak gereklidir. Vatandaşlık talebinde bulunan kişilerin, geçimlerini sağlayabiliyor olmaları gereklidir.

Siyaset kaynaklı iltica eden kişilerin minimum 6 yıl ikamet etmeleri gereklidir. 60 yaş üzeri başvurularda minimum 12 sene ikamet şartı gereklidir. Herhangi bir ülkenin vatandaşı olmayan ve Almanya vatandaşlığı korumasında olanlar için en az 6 yıl oturum gereklidir.

Almanya vatandaşlarının herhangi bir ülke vatandaşı çocuğu evlat edinmeleri halinde, minimum 3 sene oturum sonrasında vatandaşlık veriliyor.

Alman Vatandaşlığı İçin Gerekenler

Başvuru yapan kişinin niteliğine bağlı olarak gerekli oturum süresi sonrasında, yasalara ve düzene uygunluk dahilinde vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Kısa veya uzun süreli oturum izni olan, yerleşim izni olan kişiler Alman vatandaşlığına başvuru yapabilirler.

Evlilik yolu ile de Almanya vatandaşlığı alınabilir. Alman vatandaşı olan biriyle gerçek bir evlilik yaptıktan sonra 5 yıl uzun süreli oturum, sonrasında ise süresiz oturum ve vatandaşlık verilir.

Bir önceki yazımız olan Türk Vatandaşlığı Şartları başlıklı makalemizde Türk Vatandaşlığı Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu