Vize İşlemleri

Afganistan Vizesi Nasıl Alınır?

Bütün ülkelerin vatandaşları Afganistan’ı ziyaret etmek için vize almaları gerekmektedir. Afganistan turist vizesi 30 gün geçerlidir. Tek giriş vardır. Tarihe özgü değildir, yani vize süresi, girdiğiniz günden başlayarak, vize üzerinde belirtilen 3 aylık süre içinde herhangi bir gün olabilir.

Ziyaretçiler, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İran, Irak vatandaşları haricinde, varış tarihinden itibaren 6 ay boyunca geçerli bir pasaporta sahip olmalıdır. , İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Kore İspanya, İsveç, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Özbekistan’ın yanı sıra Afgan kökenli yabancılar, pasaportları sadece varışta geçerli olmak zorundadır.

Afganistan Vizesi Nasıl Alınır?
Afganistan Vizesi Nasıl Alınır

Afganistan vize şartları

  • Afgan vizesinin sona ermesinden sonra 6 ay geçerliliği olan pasaport
  • Pasaport fotoğrafı (biyometrik)
  • Doldurulan Afganistan vize başvuru formu
  • Afganistan vizesi ne olursa olsun, Afgan vizesi başvurusunda bulunan adaylar, Afganistan İslam Cumhuriyeti yasalarına uymak zorundadır. Şu anda standart vize işlem süresi 4-5 iş günüdür, ancak bu bireysel olarak değişebilir.
  • Vize Başvuru Formu fiziksel olarak imzalanmış olmalıdır. Elektronik imza kabul edilmeyecektir. Gerekli tüm formları eksiksiz olarak doldurmanız ve gerekli tüm belgeleri göndermeniz önemlidir. Bunu yapmak, işlem süresini en aza indirecek ve daha fazla gecikmeyi önleyecektir.
  • Vize için posta yoluyla başvuruyorsanız, lütfen pasaportunuzun ve belgelerinizin iadesi için yeterince büyük, ön ödemeli, kendi adresinizi içeren bir iade zarfı ekleyin.
  • Giriş vizesi veya iş vizesiyle Afganistan’a giren yabancı uyruklular çalışmaya hak kazanırlar. Bu kategori bireyleri Afganistan’a girdikten sonra ilgili kurumlardan çalışma izni almalıdır.
  • Afganistan’a seyahat etmeyi planlayan yabancı öğrencilere vize verilmesi, Afganistan’daki Dışişleri Bakanlığı’nın yetkilendirilmesinden sonra anlaşmalara ve karşılıklı temele dayanmaktadır.

Başvuru süreci

Bazı büyükelçilikler davet mektubu isterken, diğerleri ellerinde değil. Bazı elçilikler güvenlik endişeleri nedeniyle turist vizesi vermemektedir.

Davet mektubu

Bir davet mektubuna ihtiyacınız varsa, Afganistan’da bir yerelden bir tane alabilirsiniz. Couchsurfing, yararlı insanlarla doludur. Tur operatörleri, onlarla bir turneye çıkmadığınız sürece size bir davetiye mektubu vermek istemezler.

Türkiye Afganistan Büyükelçiliği ya da konsolosluğuna başvururak kapsamlı bilgi elde etmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde Schengen Vizesi, Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Schengen Vizesi Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu